| Control system OKUMA | OSP-P300LA-e |
| Turn table diameter | 12 in |
| Turning lenght | 18 in |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 2.72 in |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12/12 |
| Travel X-axis | 9.4 in |
| Travel Z-axis | 20.8 in |
| Axis C | 360 ° |
| Machine weight | 5000 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 101.8 x 74.8 x 71.64 in |
| Main motor power | 11/15 kW |
| Bar loader | NO |
| Spindle speed | 38 - 3800 /min. |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in excellent condition and available for testing.
This multi-axis Okuma GENOS L300M CNC lathe, equipped with driven tools and a slant bed, represents a highly stable and precise solution for complex turning and light milling operations. Thanks to the advanced OSP-P300LA-e control system, it is an ideal choice for the efficient production of precise rotary parts requiring high rigidity during machining and reliability in demanding operations. The machine effectively combines dynamics with precision, maximizing productivity and surface quality across a wide range of workpieces.
| YOM: | 2005 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Turn table diameter | 365 mm |
| Turning lenght | 450 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 60 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12/6 |
| Spindle speed | 0 - 6000 /min. |
| Main motor power | 12/16 kW |
| Axis C | 360 ° |
| Max. bar diameter | 60 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 4000 x 1640 x 1730 mm |
| Machine weight | 3500 kg |
| YOM: | 2009 |
| Control system | YES |
| Control system Mazatrol | MATRIX NEXUS |
| Turn table diameter | 380 mm |
| Turning lenght | 500 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 74 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12/12 |
| Bar loader | NO |
| Axis C | 0,0001 ° |
| Spindle speed | 35 - 4000 /min. |
| Speed driven tools | 25 - 4500 /min |
| Max. torque of spindle | 465 Nm |
| Rapid feed | X,Z 30/33 m/min |
| Machine weight | 5000 kg |
| Swing over bed | 675 mm |
| YOM: | 2015 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | Series 0i |
| Turn table diameter | 376 mm |
| Turning lenght | 760 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | YES |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 86 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 24/12 |
| Spindle speed | 0 - 3500 /min. |
| Swing over bed | 780 mm |
| Swing over cross slide | 630 mm |
| Speed driven tools | 0 - 5000 /min |
| Travel Y-axis | 105 mm |
| Travel X-axis | 260 mm |
| Travel Z-axis | 830 mm |
| Main motor power | 18,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 3600x1900x2170 mm |
| YOM: | 2008 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840D Sl |
| Turn table diameter | 500 mm |
| Turning lenght | 780 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | YES |
| Travel Y-axis (lathe) | 190 mm |
| Counterspindle | YES |
| Spindle bore | 73 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12 |
| Bar loader | YES |
| Spindle speed | 0 - 6000 /min. |
| Speed driven tools | 0 - 5000 /min |
| YOM: | 2011 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | 0i - TD |
| Turn table diameter | 120 mm |
| Turning lenght | 250 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 100 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12 |
| Bar loader | NO |
| Machine dimensions l x w x h | 1480x1360 mm |
| Spindle speed | 0 - 4000 /min. |