| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Turn table diameter | 800 mm |
| Turning lenght | 2025 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | YES |
| Travel Y-axis (lathe) | +/- 150 mm |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 65 mm |
| Milling head | YES |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12/3 |
| Bar loader | NO |
| Spindle speed | 3600 - /min. |
| Machine weight | 11000 kg |
| Turret head | YES |
Subject to change of technical parameters.
Machine in very good condition, under power, inspection possible.
21.5 ERGOline control panel with CELOS system, Sinumerik 840D multi-touch display, and touch-sensitive control buttons. Gear milling attachment for rotary gear milling. VDI 50 turret, NC tailstock, and steady rest.
This modern multi-axis lathe DMG MORI CTX Beta 2000 represents a highly efficient solution for the complex machining of large-scale workpieces. Thanks to the integration of a milling head and live tooling on a slant bed, the machine allows for both turning and milling operations in a single setup within one work cycle. The implementation of the Siemens Sinumerik control system ensures precise control in the X, Z, and Y axes, making this CNC center an ideal choice for demanding custom production with an emphasis on precision and rigidity.
| YOM: | 2005 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Turn table diameter | 365 mm |
| Turning lenght | 450 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 60 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12/6 |
| Spindle speed | 0 - 6000 /min. |
| Main motor power | 12/16 kW |
| Axis C | 360 ° |
| Max. bar diameter | 60 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 4000 x 1640 x 1730 mm |
| Machine weight | 3500 kg |
| YOM: | 2009 |
| Control system | YES |
| Control system Mazatrol | MATRIX NEXUS |
| Turn table diameter | 380 mm |
| Turning lenght | 500 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 74 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12/12 |
| Bar loader | NO |
| Axis C | 0,0001 ° |
| Spindle speed | 35 - 4000 /min. |
| Speed driven tools | 25 - 4500 /min |
| Max. torque of spindle | 465 Nm |
| Rapid feed | X,Z 30/33 m/min |
| Machine weight | 5000 kg |
| Swing over bed | 675 mm |
| YOM: | 2015 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | Series 0i |
| Turn table diameter | 376 mm |
| Turning lenght | 760 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | YES |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 86 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 24/12 |
| Spindle speed | 0 - 3500 /min. |
| Swing over bed | 780 mm |
| Swing over cross slide | 630 mm |
| Speed driven tools | 0 - 5000 /min |
| Travel Y-axis | 105 mm |
| Travel X-axis | 260 mm |
| Travel Z-axis | 830 mm |
| Main motor power | 18,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 3600x1900x2170 mm |
| YOM: | 2008 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840D Sl |
| Turn table diameter | 500 mm |
| Turning lenght | 780 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | YES |
| Travel Y-axis (lathe) | 190 mm |
| Counterspindle | YES |
| Spindle bore | 73 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12 |
| Bar loader | YES |
| Spindle speed | 0 - 6000 /min. |
| Speed driven tools | 0 - 5000 /min |
| YOM: | 2011 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | 0i - TD |
| Turn table diameter | 120 mm |
| Turning lenght | 250 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 100 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12 |
| Bar loader | NO |
| Machine dimensions l x w x h | 1480x1360 mm |
| Spindle speed | 0 - 4000 /min. |