| Control system Fanuc | i Series |
| Turn table diameter | 12.8 in |
| Turning lenght | 12.88 in |
| Sloping bed | YES |
| Spindle bore | 1.8 in |
| Turret head | YES |
| Swing over bed | 20.4 in |
| Spindle speed | 1 - 6000 /min. |
| Machine dimensions l x w x h | 99.6 x 62 x 72 in |
| Machine weight | 3500 kg |
Subject to change of technical parameters.
The Doosan LYNX 220 A compact CNC lathe is a reliable solution designed for high-precision turning of smaller workpieces.
With its dynamic performance and rigid construction, the machine is ideal for small-batch production of aluminum and duralumin parts, ensuring excellent surface finish quality.
The unit is in good technical condition and remains available for inspection under power, confirming its immediate readiness for full-scale operation.
A solid investment for customers seeking proven Doosan technology to cost-effectively enhance their precision machining capabilities.
| YOM: | 2005 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Turn table diameter | 180 mm |
| Turning lenght | 400 mm |
| Sloping bed | YES |
| Spindle bore | 63 mm |
| Turret head | YES |
| Number of positions in magazine | 12 |
| Machine dimensions l x w x h | 3875 x 2122 x 2345 mm |
| Machine weight | 7000 kg |
| Spindle speed | 10 - 3500 /min. |
| YOM: | 2004 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | |
| Turn table diameter | 380 mm |
| Turning lenght | mm |
| Travel X-axis | 151 mm |
| Travel Z-axis | 339 mm |
| Swing over cross slide | 290 mm |
| Spindle speed | 20 - 6000 /min. |
| Machine weight | 4200 kg |
| Main motor power | 7,5 kW |
| Bar loader | NO |
| Machine dimensions l x w x h | 2885/3865x1720x1670 mm |
| YOM: | 2010 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | 0i - TD |
| Turn table diameter | 356 mm |
| Turning lenght | 610 mm |
| Sloping bed | YES |
| Spindle bore | 52 mm |
| Turret head | YES |
| YOM: | 2019 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 828 D |
| Turn table diameter | 300 mm |
| Turning lenght | 510 mm |
| Sloping bed | YES |
| Spindle bore | 65 mm |
| Turret head | YES |
| Travel X-axis | 210 mm |
| Travel Z-axis | 560 mm |
| Spindle speed | 0 - 4500 /min. |
| Machine weight | 2950 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 2700x1700x1900 mm |
| YOM: | 2008 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | |
| Turn table diameter | 350 mm |
| Turning lenght | 650 mm |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | 42 mm |
| Turret head | NO |
| Machine dimensions l x w x h | 3000x1700x1500 mm |
| Machine weight | 2200 kg |
| Spindle speed | 1 - 3500 /min. |
| Swing over cross slide | 196 mm |