| Control system Fanuc | |
| Turn table diameter | 200 mm |
| Turning lenght | 300 mm |
| Travel X-axis | 151 mm |
| Travel Z-axis | 339 mm |
| Swing over cross slide | 290 mm |
| Spindle speed | 20 - 6000 /min. |
| Machine weight | 4200 kg |
| Main motor power | 7,5 kW |
| Bar loader | NO |
| Machine dimensions l x w x h | 2885/3865x1720x1670 mm |
| Swing over bed | 380 mm |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good condition.
The tool head is compatible with VDI 30
This compact Gildemeister CTX 210 V1 CNC lathe is an ideal solution for precise and efficient machining of smaller rotary parts. Thanks to its design and the proven Fanuc control system, it ensures high stability and repeatable accuracy in the production of complex shapes. The machine is suitable for both single-piece and series production in workshops with limited space, where users will especially appreciate its dynamics, reliability, and easy setup for various machining operations.
| YOM: | 2005 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Turn table diameter | 180 mm |
| Turning lenght | 400 mm |
| Sloping bed | YES |
| Spindle bore | 63 mm |
| Turret head | YES |
| Number of positions in magazine | 12 |
| Machine dimensions l x w x h | 3875 x 2122 x 2345 mm |
| Machine weight | 7000 kg |
| Spindle speed | 10 - 3500 /min. |
| YOM: | 2010 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | 0i - TD |
| Turn table diameter | 356 mm |
| Turning lenght | 610 mm |
| Sloping bed | YES |
| Spindle bore | 52 mm |
| Turret head | YES |
| YOM: | 2019 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 828 D |
| Turn table diameter | 300 mm |
| Turning lenght | 510 mm |
| Sloping bed | YES |
| Spindle bore | 65 mm |
| Turret head | YES |
| Travel X-axis | 210 mm |
| Travel Z-axis | 560 mm |
| Spindle speed | 0 - 4500 /min. |
| Machine weight | 2950 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 2700x1700x1900 mm |
| Axis C | ° |
| YOM: | 2007 |
| Control system | YES |
| Control system Mazatrol | MATRIX NEXUS |
| Turn table diameter | 350 mm |
| Turning lenght | 1021 mm |
| Sloping bed | YES |
| Spindle bore | ano mm |
| Turret head | NO |
| Max. diameter of workpiece | 380 mm |
| Spindle speed | 0 - 5000 /min. |
| Counterspindle | YES |
| Main motor power | 26 kW |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 12 |
| YOM: | 2008 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | |
| Turn table diameter | 350 mm |
| Turning lenght | 650 mm |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | 42 mm |
| Turret head | NO |
| Machine dimensions l x w x h | 3000x1700x1500 mm |
| Machine weight | 2200 kg |
| Spindle speed | 1 - 3500 /min. |
| Swing over cross slide | 196 mm |