| Max. length of workpiece | 12.8 in |
| Swing over bed | 1.28 in |
| Control system Mitsubishi | |
| Spindle speed | 0 - 8000 /min. |
| Bar loader | YES |
| Max. bar diameter | 1.28 in |
Subject to change of technical parameters.
Citizen A32 Swiss-Type Automatic Lathe with FMB Bar Feeder. The machine is in very good condition; inspection is possible by appointment.
The Citizen A32 automatic lathe represents a highly efficient solution for precision machining of rotary components in mass production. This modern machine (built in 2014) is ideal for complex operations requiring high stability and speed. Thanks to the combination of a top-tier Mitsubishi control system and an integrated bar feeder, it maximizes workshop productivity and minimizes non-productive time. The A32 model is a sought-after choice for operations emphasizing reliability and the precise processing of demanding workpieces
| YOM: | 2008 |
| Max. length of workpiece | 184 mm |
| Swing over bed | mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 2008 |
| Max. length of workpiece | mm |
| Swing over bed | mm |
| Machine weight | 4850 kg |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | |
| Machine dimensions l x w x h | 2588x1150x1765 mm |
| Spindle speed | 0 - 10000 /min. |
| YOM: | 2006 |
| Max. length of workpiece | 200 mm |
| Swing over bed | mm |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | |
| Machine dimensions l x w x h | 2270x1650x2200(2500) mm |
| Machine weight | 3500 kg |
| YOM: | 0 |
| Max. length of workpiece | 3000 mm |
| Swing over bed | 22 mm |
| Control system | YES |
| Control system Mitsubishi | |
| Machine weight | 1850 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 2370x1105x1890 mm |
| Spindle speed | 50 - 7000 /min. |
| YOM: | 2004 |
| Max. length of workpiece | 160 mm |
| Swing over bed | mm |
| Machine weight | 3000 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 1100× 7270 × 1950 mm |
| Control system | NO |