| Max. length of grinding | 1000 mm |
| Max. width of grinding | 600 mm |
| Max. workpiece height | 400 mm |
| Spindle bearing grinders | Horizontální |
| Main motor power | 10 kW |
| Max. load of table | 1000 kg |
| Grinding spindle speed | 0 - 1500 /min |
| Machine dimensions l x w x h | 3550x2320x2660 mm |
Subject to change of technical parameters.
Machine is in good condition.
Lubrication: Solid grease lubrication
Electric magnetic clamping plate 1000 x 750 mm. Coolant system with paper belt filter
Cleaning capacity: 80 l/min, filter density: 16-25 µm, filter paper width: 710 mm
Machine dimensions: Length: 3550 mm x Width: 2320 mm x Height: 2660 mm
Machine weight: 6300 kg
The ELB-SCHLIFF BD 10 SPS surface grinder is a high-precision solution for demanding flat-surface grinding operations. Thanks to its horizontal spindle arrangement and advanced control system, it ensures excellent surface quality and dimensional accuracy even when processing larger workpieces. The machine is ideal for toolrooms and precision engineering, where emphasis is placed on structural rigidity, long service life, and efficient process stability in daily use.
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| Max. length of grinding | 630 mm |
| Max. width of grinding | 200 mm |
| Max. workpiece height | 300 mm |
| Spindle bearing grinders | |
| Clamping area of table | 200 x 630 mm |
| Max. weight of workpiece | 180 kg |
| Max. diameter of grinding wheel | 130 mm |
| Travel X-axis | 630 mm |
| Travel Y-axis | 200 mm |
| Main motor power | 1,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 2460 x 1350 x 1480 mm |
| Machine weight | 1600 kg |
| YOM: | 1971 |
| Control system | NO |
| Max. length of grinding | 630 mm |
| Max. width of grinding | 230 mm |
| Max. workpiece height | 350 mm |
| Spindle bearing grinders | Horizontální |
| Machine weight | 1600 kg |
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| Max. length of grinding | 630 mm |
| Max. width of grinding | 230 mm |
| Max. workpiece height | 500 mm |
| Spindle bearing grinders | Vertikální |
| Machine dimensions l x w x h | 2710 x 1495 x 1670 mm |
| Machine weight | 2200 kg |
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| Max. length of grinding | 1000 mm |
| Max. width of grinding | 320 mm |
| Max. workpiece height | mm |
| Spindle bearing grinders | Horizontální |
| Machine dimensions l x w x h | 4000x1936x2260 mm |
| Machine weight | 5000 kg |
| YOM: | 2022 |
| Control system | YES |
| Max. length of grinding | 1015 mm |
| Max. width of grinding | 405 mm |
| Max. workpiece height | 395 mm |
| Spindle bearing grinders | Horizontální |
| Table dimensions | 400 x 1000 mm |
| Total input | 8,5 kVA |
| Machine weight | 3500 kg |