| Max. length of workpiece | 120 in |
| Max. workpiece width | 60 in |
| Max. plate thickness | 0.6 in |
| Power of laser | 4000 W |
| Fiber | NO |
| Total input | 88 kVA |
Subject to change of technical parameters.
Machine in good technical condition, connected, with the possibility of testing by prior agreement.
This Trumpf TRUMATIC L3030 laser cutting machine represents a reliable solution for precise sheet metal cutting in industrial production. Thanks to its design, it is ideal for shape cutting with high precision and clean edges, even in thicker materials. The device offers stability and efficiency in processing metal blanks, making it a versatile tool for both custom and series production. The robust design of the Trumpf brand guarantees a long service life and high process reliability in everyday use.
| YOM: | 2007 |
| Max. length of workpiece | 3000 mm |
| Max. workpiece width | 1500 mm |
| Max. plate thickness | 20 mm |
| Power of laser | 3200 W |
| Fiber | NO |
| Max. weight of workpiece | 900 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 8800 x 6010 x 2400 mm |
| Machine weight | 12000 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 2019 |
| Max. length of workpiece | 3000 mm |
| Max. workpiece width | 1500 mm |
| Max. plate thickness | 15 mm |
| Power of laser | 4000 W |
| Fiber | YES |
| Max. weight of workpiece | 890 kg |
| Machine weight | 13000 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 2015 |
| Max. length of workpiece | 3000 mm |
| Max. workpiece width | 1500 mm |
| Max. plate thickness | 12 mm |
| Power of laser | 750 W |
| Fiber | YES |
| Control system | NO |
| YOM: | 2005 |
| Max. length of workpiece | 3000 mm |
| Max. workpiece width | 1500 mm |
| Max. plate thickness | 12 mm |
| Power of laser | 2000 W |
| Total input | 71 kVA |
| Machine weight | 11500 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 9800x5300x2000 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 2018 |
| Max. length of workpiece | 4000 mm |
| Max. workpiece width | 2000 mm |
| Max. plate thickness | 20 mm |
| Power of laser | 4000 W |
| Fiber | NO |
| Machine weight | 14500 kg |
| Control system | NO |