| Sinumerik 840 D | |
| Średnica toczenia | 600 mm |
| 1200 | |
| Łoże skośne | tak |
| Przejście przez wrzeciono | 90 mm |
| Głowica rewolwerowa | tak |
| Przejazd osi X | 320 mm |
| 1250 | |
| 8 | |
| 25 - 3000 | |
| Moc głównego elektrosilnika | 18 kW |
| 5500 | |
| Rozmiary d x sz x w | 3600x2140x1845 mm |
Zmiana parametrów technicznych zastrzeżona.
Technical Details
Condition: The machine is in good condition.
Accessories: Equipped with a tailstock and a chip conveyor.
Cooling System: Efficient, integrated with the chip removal system.
Operating Hours: 6,858 hours.
Description
This used DMG NEF 600 CNC lathe represents an ideal solution for precise and efficient machining of medium-sized rotary components. Thanks to its slant-bed design and modern Siemens Sinumerik control system, it offers high rigidity during operation and excellent ergonomics for the operator. The machine is suitable for both single-piece and series production in demanding engineering environments, ensuring reliable performance and maximum productivity. The universal machine concept guarantees high flexibility.
| Rok produkcji: | 2005 |
| System sterowania | tak |
| Sinumerik 840 D | |
| Średnica toczenia | 180 mm |
| 400 | |
| Łoże skośne | tak |
| Przejście przez wrzeciono | 63 mm |
| Głowica rewolwerowa | tak |
| 12 | |
| Rozmiary d x sz x w | 3875 x 2122 x 2345 mm |
| 7000 | |
| 10 - 3500 |
| Rok produkcji: | 2004 |
| System sterowania | tak |
| System sterowania Fanuc | |
| Średnica toczenia | 200 mm |
| 300 | |
| Przejazd osi X | 151 mm |
| 339 | |
| 290 | |
| 20 - 6000 | |
| 4200 | |
| Moc głównego elektrosilnika | 7,5 kW |
| Podajnik pręta | nie |
| Rozmiary d x sz x w | 2885/3865x1720x1670 mm |
| 380 |
| Rok produkcji: | 2019 |
| System sterowania | tak |
| Sinumerik 828 D | |
| Średnica toczenia | 300 mm |
| 510 | |
| Łoże skośne | tak |
| Przejście przez wrzeciono | 65 mm |
| Głowica rewolwerowa | tak |
| Przejazd osi X | 210 mm |
| 560 | |
| 0 - 4500 | |
| 2950 | |
| Rozmiary d x sz x w | 2700x1700x1900 mm |
| Oś C | ° |
| Rok produkcji: | 2007 |
| System sterowania | tak |
| MATRIX NEXUS | |
| Średnica toczenia | 350 mm |
| 1021 | |
| Łoże skośne | tak |
| Przejście przez wrzeciono | ano mm |
| Głowica rewolwerowa | nie |
| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 380 mm |
| 0 - 5000 | |
| Przeciwwrzeciono | tak |
| Moc głównego elektrosilnika | 26 kW |
| tak | |
| 12 |
| Rok produkcji: | 2008 |
| System sterowania | tak |
| System sterowania Fanuc | |
| Średnica toczenia | 350 mm |
| 650 | |
| Łoże skośne | nie |
| Przejście przez wrzeciono | 42 mm |
| Głowica rewolwerowa | nie |
| Rozmiary d x sz x w | 3000x1700x1500 mm |
| 2200 | |
| 1 - 3500 | |
| 196 |