| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 1350 mm |
| 1100 | |
| 4000 | |
| Maks. wysokość przedmiotu obrabianego | 900 mm |
| Napędzane narzędzia | |
| 30 | |
| 11000 | |
| 2750x2350x3100 | |
| 6 - 200 |
Zmiana parametrów technicznych zastrzeżona.
The machine is in very good condition, testing is possible.
This single-column vertical turret lathe DEFUM KNA 110/135N represents a robust solution for the precise turning of large-format workpieces in demanding engineering operations. The machine has undergone modernization, combining a classic rigid construction with the advantages of a control system for efficient machining. It is an ideal choice for machining heavy rotating parts where high stability and reliability are required during both roughing and finishing operations, significantly increasing production productivity and part accuracy.
| Rok produkcji: | 2026 |
| System sterowania | tak |
| Sinumerik 840 D | |
| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 3000 mm |
| 2800 | |
| 18000 | |
| Maks. wysokość przedmiotu obrabianego | 1800 mm |
| 1400 | |
| Przekrój suwaka | 320 mm |
| Napędzane narzędzia | nie |
| tak | |
| 12 | |
| 50 | |
| 40000 | |
| 1 - 100 |
| Rok produkcji: | 2026 |
| System sterowania | tak |
| Sinumerik ONE | |
| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 2200 mm |
| 2000 | |
| 20000 | |
| Maks. wysokość przedmiotu obrabianego | 1760 mm |
| 1000 | |
| Przekrój suwaka | 180 x 200 mm |
| Napędzane narzędzia | tak |
| 15 | |
| tak | |
| 15 | |
| 58 | |
| 6700x10400x6400 | |
| 19,5 | |
| 8 - 3300 | |
| Przesuw roboczy | 4000 mm/min |
| 10000 | |
| Oś C | 360 ° |
| tak | |
| 20 | |
| Obroty płyty mocującej | 2 - 160 /min |
| 32000 | |
| 42080 |
| Rok produkcji: | 2026 |
| System sterowania | tak |
| Sinumerik ONE | |
| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 1900 mm |
| 1600 | |
| 12000 | |
| Maks. wysokość przedmiotu obrabianego | 1760 mm |
| 1000 | |
| Przekrój suwaka | 180x220 mm |
| Napędzane narzędzia | tak |
| 15 | |
| tak | |
| 15 | |
| Oś C | 360 ° |
| tak | |
| 20 | |
| 58 | |
| Obroty płyty mocującej | 2 - 200 /min |
| 8 - 3300 | |
| 19,5 | |
| 27200 | |
| 5700x7000x5900 | |
| 33700 |
| Rok produkcji: | 0 |
| System sterowania | tak |
| System sterowania NCT | 204 |
| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 1400 mm |
| 1250 | |
| Maks. wysokość przedmiotu obrabianego | 1150 mm |
| 6000 | |
| Napędzane narzędzia | nie |
| nie | |
| 30 | |
| 2970x2770x4250 | |
| 13000 |
| Rok produkcji: | 1972 |
| System sterowania | nie |
| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 1600 mm |
| 1400 | |
| 5000 | |
| Maks. wysokość przedmiotu obrabianego | 1000 mm |
| 700 | |
| Przekrój suwaka | mm |
| Napędzane narzędzia | |
| tak | |
| 5 | |
| 30 | |
| 3380 x 3240 x 4140 | |
| 17800 | |
| tak | |
| Obroty płyty mocującej | 4 - 200 /min |