| 1060 | |
| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 1450 mm |
| 1250 | |
| 5000 | |
| Maks. wysokość przedmiotu obrabianego | 1400 mm |
| 700 | |
| Przekrój suwaka | mm |
| Napędzane narzędzia | nie |
| 4 - 400 | |
| 3-3600 |
Zmiana parametrów technicznych zastrzeżona.
The machine is in good condition, little used.
The SCHIESS DS 12 NC single-column vertical turret lathe is a robust solution for precision turning of large-scale workpieces. Equipped with the NUM 1060 control system, this vertical borer is an ideal choice for both piece and series production requiring reliability and efficient machining of heavy parts. The machine has undergone modernization, ensuring stability during demanding operations. It offers an optimal combination of rigidity and precision, making it a key asset for productivity.
| Rok produkcji: | 2026 |
| System sterowania | tak |
| Sinumerik 840 D | |
| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 3000 mm |
| 2800 | |
| 18000 | |
| Maks. wysokość przedmiotu obrabianego | 1800 mm |
| 1400 | |
| Przekrój suwaka | 320 mm |
| Napędzane narzędzia | nie |
| tak | |
| 12 | |
| 50 | |
| 40000 | |
| 1 - 100 |
| Rok produkcji: | 2026 |
| System sterowania | tak |
| Sinumerik ONE | |
| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 2200 mm |
| 2000 | |
| 20000 | |
| Maks. wysokość przedmiotu obrabianego | 1760 mm |
| 1000 | |
| Przekrój suwaka | 180 x 200 mm |
| Napędzane narzędzia | tak |
| 15 | |
| tak | |
| 15 | |
| 58 | |
| 6700x10400x6400 | |
| 19,5 | |
| 8 - 3300 | |
| Przesuw roboczy | 4000 mm/min |
| 10000 | |
| Oś C | 360 ° |
| tak | |
| 20 | |
| Obroty płyty mocującej | 2 - 160 /min |
| 32000 | |
| 42080 |
| Rok produkcji: | 2026 |
| System sterowania | tak |
| Sinumerik ONE | |
| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 1900 mm |
| 1600 | |
| 12000 | |
| Maks. wysokość przedmiotu obrabianego | 1760 mm |
| 1000 | |
| Przekrój suwaka | 180x220 mm |
| Napędzane narzędzia | tak |
| 15 | |
| tak | |
| 15 | |
| Oś C | 360 ° |
| tak | |
| 20 | |
| 58 | |
| Obroty płyty mocującej | 2 - 200 /min |
| 8 - 3300 | |
| 19,5 | |
| 27200 | |
| 5700x7000x5900 | |
| 33700 |
| Rok produkcji: | 0 |
| System sterowania | tak |
| System sterowania NCT | 204 |
| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 1400 mm |
| 1250 | |
| Maks. wysokość przedmiotu obrabianego | 1150 mm |
| 6000 | |
| Napędzane narzędzia | nie |
| nie | |
| 30 | |
| 2970x2770x4250 | |
| 13000 |
| Rok produkcji: | 1972 |
| System sterowania | nie |
| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 1600 mm |
| 1400 | |
| 5000 | |
| Maks. wysokość przedmiotu obrabianego | 1000 mm |
| 700 | |
| Przekrój suwaka | mm |
| Napędzane narzędzia | |
| tak | |
| 5 | |
| 30 | |
| 3380 x 3240 x 4140 | |
| 17800 | |
| tak | |
| Obroty płyty mocującej | 4 - 200 /min |