| Maks. średnica materiału ciętego | 280 mm |
| Ciężar maszyny | 1000 kg |
| Rozmiary d x sz x w | 2200 x 1250 x 1300 mm |
| Moc głównego elektrosilnika | 1,5 kW |
Zmiana parametrów technicznych zastrzeżona.
The machine is new; testing is possible.
The Fenes PTE-S280 band saw represents a reliable solution for the efficient cutting of metallurgical materials in metalworking. This robust horizontal saw is designed for the precise cutting of both solid materials and profiles, ensuring high productivity in locksmith workshops and industrial plants. Thanks to its rigid construction, it minimizes vibrations, which extends the life of the cutting tool and increases the cleanliness of the cut. The year of manufacture, 2024, guarantees modern safety and functionality standards for demanding engineering applications.
| Rok produkcji: | 0 |
| Maks. średnica materiału ciętego | 340 mm |
| Moc głównego elektrosilnika | 2,2 kW |
| Ciężar maszyny | 600 kg |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 0 |
| Ciężar maszyny | 400 kg |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 2012 |
| Maks. średnica materiału ciętego | 335 mm |
| Rozmiary d x sz x w | 2480x2300x1900 mm |
| Ciężar maszyny | 2020 kg |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 2012 |
| Maks. średnica materiału ciętego | 500 mm |
| Ciężar maszyny | 1450 kg |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 2022 |
| Maks. średnica materiału ciętego | 450 mm |
| Rozmiary d x sz x w | 3050 x 1340 x 2050 mm |
| Ciężar maszyny | 3000 kg |
| Moc głównego elektrosilnika | 7,5 kW |
| Szybkość podania | 20-100 m/min |
| System sterowania | nie |