| Przejazd osi X | 550 mm |
| Przejazd osi Y | 350 mm |
| Przejazd osi Z | 400 mm |
| Rozmiary d x sz x w | 2600 x 2810 x 2240 mm |
| Ciężar maszyny | 2100 kg |
| Maks. szerokość przedmiotu obrabianego | 700 mm |
| Maks. długość przedmiotu obrabianego | 1200 mm |
| Maks. wysokość przedmiotu obrabianego | 400 mm |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 1500 kg |
Zmiana parametrów technicznych zastrzeżona.
The machine is in good technical condition, currently disconnected.
The Charmilles Technologies ROBOFIL 440 CC wire EDM machine represents a high-precision solution for electrical discharge machining of complex parts and tool making. This machine is ideal for operations requiring maximum reliability when cutting hardened materials and producing precision punches or dies. The main benefit is the advanced control system, which ensures process stability and high surface quality. Built in 2005, the device effectively combines robust construction with precise guidance for demanding engineering applications.
| Rok produkcji: | 2005 |
| Przejazd osi X | 550 mm |
| Przejazd osi Y | 350 mm |
| Przejazd osi Z | 400 mm |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 2018 |
| Przejazd osi X | 600 mm |
| Przejazd osi Y | 400 mm |
| Przejazd osi Z | 410 mm |
| System sterowania | tak |
| System sterowania Fanuc | Fanuc 31i |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 1000 kg |
| Rok produkcji: | 2014 |
| Przejazd osi X | 600 mm |
| Przejazd osi Y | 400 mm |
| Przejazd osi Z | 410 mm |
| System sterowania | tak |
| System sterowania Fanuc | Fanuc 31i |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 1000 kg |
| Rok produkcji: | 2006 |
| Przejazd osi X | 500 mm |
| Przejazd osi Y | 350 mm |
| Przejazd osi Z | 300 mm |
| Rozmiary d x sz x w | 2550x2800x2150 mm |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 1500 kg |
| Maks. średnica drutu | 0,1-0,36 mm |
| Ciężar maszyny | 3500 kg |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 2000 |
| Przejazd osi X | 400 mm |
| Przejazd osi Y | 250 mm |
| Przejazd osi Z | 200 mm |
| Rozmiary d x sz x w | 1800 x 1600 x 2180 mm |
| Ciężar maszyny | 2500 kg |
| Średnica stołu | 850 x 500 x 200 mm |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 500 kg |
| System sterowania | nie |