| Przejazd osi X | 400 mm |
| Przejazd osi Y | 250 mm |
| Przejazd osi Z | 200 mm |
| Rozmiary d x sz x w | 1800 x 1600 x 2180 mm |
| Ciężar maszyny | 2500 kg |
| Średnica stołu | 850 x 500 x 200 mm |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 500 kg |
Zmiana parametrów technicznych zastrzeżona.
The machine is in good condition; testing is possible.
The Charmilles Technologies Robofil 290 P wire EDM machine represents a high-precision solution for the electrical discharge machining of complex shapes and tools. Manufactured in 2000, this machine is ideal for producing precision dies, punches, and components with high surface quality requirements. Thanks to its design, it ensures a stable cutting process and reliability in both toolrooms and single-piece production. For the user, the primary benefit lies in efficiently achieving tight tolerances for geometrically demanding workpieces made of conductive materials.
| Rok produkcji: | 2005 |
| Przejazd osi X | 550 mm |
| Przejazd osi Y | 350 mm |
| Przejazd osi Z | 400 mm |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 2018 |
| Przejazd osi X | 600 mm |
| Przejazd osi Y | 400 mm |
| Przejazd osi Z | 410 mm |
| System sterowania | tak |
| System sterowania Fanuc | Fanuc 31i |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 1000 kg |
| Rok produkcji: | 2017 |
| Przejazd osi X | 600 mm |
| Przejazd osi Y | 400 mm |
| Przejazd osi Z | 350 mm |
| Oś U | 150 mm |
| Oś V | 150 mm |
| Maks. obciążenie stołu | 1000 kg |
| Rozmiary d x sz x w | 2495x3500x2345 mm |
| Ciężar maszyny | 4600 kg |
| System sterowania | nie |
| Rok produkcji: | 2014 |
| Przejazd osi X | 600 mm |
| Przejazd osi Y | 400 mm |
| Przejazd osi Z | 410 mm |
| System sterowania | tak |
| System sterowania Fanuc | Fanuc 31i |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 1000 kg |
| Rok produkcji: | 2006 |
| Przejazd osi X | 500 mm |
| Przejazd osi Y | 350 mm |
| Przejazd osi Z | 300 mm |
| Rozmiary d x sz x w | 2550x2800x2150 mm |
| Maks. ciężar przedmiotu obrabianego | 1500 kg |
| Maks. średnica drutu | 0,1-0,36 mm |
| Ciężar maszyny | 3500 kg |
| System sterowania | nie |