| Carrera de eje X | 400 mm |
| Carrera de eje Y | 250 mm |
| Carrera de eje Z | 200 mm |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 1800 x 1600 x 2180 mm |
| Peso de la máquina | 2500 kg |
| Diámetro de la mesa | 850 x 500 x 200 mm |
| Máx. peso pieza mecanizada | 500 kg |
Sujeto a cambio de parámetros técnicos.
The machine is in good condition; testing is possible.
The Charmilles Technologies Robofil 290 P wire EDM machine represents a high-precision solution for the electrical discharge machining of complex shapes and tools. Manufactured in 2000, this machine is ideal for producing precision dies, punches, and components with high surface quality requirements. Thanks to its design, it ensures a stable cutting process and reliability in both toolrooms and single-piece production. For the user, the primary benefit lies in efficiently achieving tight tolerances for geometrically demanding workpieces made of conductive materials.
| Año de fabricación: | 2005 |
| Carrera de eje X | 550 mm |
| Carrera de eje Y | 350 mm |
| Carrera de eje Z | 400 mm |
| Sistema de control | No |
| Año de fabricación: | 2018 |
| Carrera de eje X | 600 mm |
| Carrera de eje Y | 400 mm |
| Carrera de eje Z | 410 mm |
| Sistema de control | Sí |
| Sistema de control Fanuc | Fanuc 31i |
| Máx. peso pieza mecanizada | 1000 kg |
| Año de fabricación: | 2017 |
| Carrera de eje X | 600 mm |
| Carrera de eje Y | 400 mm |
| Carrera de eje Z | 350 mm |
| Eje U | 150 mm |
| Eje V | 150 mm |
| Carga máxima de mesa | 1000 kg |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 2495x3500x2345 mm |
| Peso de la máquina | 4600 kg |
| Sistema de control | No |
| Año de fabricación: | 2014 |
| Carrera de eje X | 600 mm |
| Carrera de eje Y | 400 mm |
| Carrera de eje Z | 410 mm |
| Sistema de control | Sí |
| Sistema de control Fanuc | Fanuc 31i |
| Máx. peso pieza mecanizada | 1000 kg |
| Año de fabricación: | 2006 |
| Carrera de eje X | 500 mm |
| Carrera de eje Y | 350 mm |
| Carrera de eje Z | 300 mm |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 2550x2800x2150 mm |
| Máx. peso pieza mecanizada | 1500 kg |
| Diámetro máximo del alambre | 0,1-0,36 mm |
| Peso de la máquina | 3500 kg |
| Sistema de control | No |