| Sistem de control Heidenhain | CNC Pilot 4290 |
| Diametrul de strunjire | 680 mm |
| Lungimea de strunjire | 600 mm |
| Batiu inclinat/oblic | da |
| Axa Y | da |
| Deplasarea pe axa Y (Strunguri) | + - 40 mm |
| Contra-ax | da |
| Alezaj ax' | 79 mm |
| Cap de frezare/freză | nu |
| Scule acționate | da |
| Numărul de poziții a sculelor (din care acționate) | 12/12 |
| Alimentator de bãri | nu |
| Deplasarea pe axa X | 185 mm |
| Deplasarea pe axa Z | 635 mm |
| Viteza axului | 0 - 5000 /min. |
| Puterea motorului principal | 25 kW |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 4890 x 2440 x 2080 mm |
| Geutatea mașinii | 6500 kg |
Parametrii tehnici pot fi modificați.
The machine is in very good condition, connected, and available for testing.
This used CNC lathe, the Gildemeister CTX 420 linear, represents a high-performance and precise solution for complex rotational machining. Thanks to its slant bed and integrated Y-axis, it can handle demanding milling and turning operations in a single setup. The configuration with a counter-spindle and live tooling significantly shortens production cycles and maximizes work efficiency. The reliable Heidenhain CNC Pilot control system ensures comfortable and precise machine operation, making it an ideal choice for both series and batch/piece engineering production.
| An fabricație: | 2005 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Siemens | Sinumerik 840 D |
| Diametrul de strunjire | 365 mm |
| Lungimea de strunjire | 450 mm |
| Batiu inclinat/oblic | da |
| Axa Y | nu |
| Contra-ax | nu |
| Alezaj ax' | 60 mm |
| Cap de frezare/freză | nu |
| Scule acționate | da |
| Numărul de poziții a sculelor (din care acționate) | 12/6 |
| Viteza axului | 0 - 6000 /min. |
| Puterea motorului principal | 12/16 kW |
| Axa C | 360 ° |
| Diametrul maxim al bării | 60 mm |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 4000 x 1640 x 1730 mm |
| Geutatea mașinii | 3500 kg |
| An fabricație: | 2009 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Mazatrol | MATRIX NEXUS |
| Diametrul de strunjire | 380 mm |
| Lungimea de strunjire | 500 mm |
| Batiu inclinat/oblic | da |
| Axa Y | nu |
| Contra-ax | nu |
| Alezaj ax' | 74 mm |
| Cap de frezare/freză | nu |
| Scule acționate | da |
| Numărul de poziții a sculelor (din care acționate) | 12/12 |
| Alimentator de bãri | nu |
| Axa C | 0,0001 ° |
| Viteza axului | 35 - 4000 /min. |
| Viteza sculelor angrenate | 25 - 4500 /min |
| Cuplul maxim al axului | 465 Nm |
| Avansul rapid | X,Z 30/33 m/min |
| Geutatea mașinii | 5000 kg |
| Diametru periferic deasupra batiului | 675 mm |
| An fabricație: | 2015 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Fanuc | Series 0i |
| Diametrul de strunjire | 376 mm |
| Lungimea de strunjire | 760 mm |
| Batiu inclinat/oblic | da |
| Axa Y | da |
| Contra-ax | nu |
| Alezaj ax' | 86 mm |
| Cap de frezare/freză | nu |
| Scule acționate | da |
| Numărul de poziții a sculelor (din care acționate) | 24/12 |
| Viteza axului | 0 - 3500 /min. |
| Diametru periferic deasupra batiului | 780 mm |
| Diametru periferic peste ghidaje | 630 mm |
| Viteza sculelor angrenate | 0 - 5000 /min |
| Deplasarea pe axa Y | 105 mm |
| Deplasarea pe axa X | 260 mm |
| Deplasarea pe axa Z | 830 mm |
| Puterea motorului principal | 18,5 kW |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 3600x1900x2170 mm |
| An fabricație: | 2008 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Siemens | Sinumerik 840D Sl |
| Diametrul de strunjire | 500 mm |
| Lungimea de strunjire | 780 mm |
| Batiu inclinat/oblic | da |
| Axa Y | da |
| Deplasarea pe axa Y (Strunguri) | 190 mm |
| Contra-ax | da |
| Alezaj ax' | 73 mm |
| Cap de frezare/freză | nu |
| Scule acționate | da |
| Numărul de poziții a sculelor (din care acționate) | 12 |
| Alimentator de bãri | da |
| Viteza axului | 0 - 6000 /min. |
| Viteza sculelor angrenate | 0 - 5000 /min |
| An fabricație: | 2011 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Fanuc | 0i - TD |
| Diametrul de strunjire | 120 mm |
| Lungimea de strunjire | 250 mm |
| Batiu inclinat/oblic | da |
| Axa Y | nu |
| Contra-ax | nu |
| Alezaj ax' | 100 mm |
| Cap de frezare/freză | nu |
| Scule acționate | da |
| Numărul de poziții a sculelor (din care acționate) | 12 |
| Alimentator de bãri | nu |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 1480x1360 mm |
| Viteza axului | 0 - 4000 /min. |