| Lungimea maximă de tăiere | 1300 mm |
| Grosimea maximă a tablei | 4 mm |
| Tipul acționării al foarfeci | Mechanický |
Parametrii tehnici pot fi modificați.
Machine in good operating condition and constantly in use. Can be tested under power.
Light curtains
Electric backgauge
Four-stroke and two-stroke modes
Control panel
Description:
The Bernardo MTB 1300x4 NC guillotine shears represent an efficient solution for precision sheet metal cutting in metalworking. This mechanical machine with NC control is maintained in good operating condition and remains connected, allowing for immediate testing. Key advantages include an electric backgauge and a clear control panel, which enhance operator comfort. Workplace safety is ensured by integrated light curtains. The device offers both four-stroke and two-stroke operating modes for flexible use in workshop practice.
| An fabricație: | 2011 |
| Sistem de control | nu |
| Lungimea maximă de tăiere | 3100 mm |
| Grosimea maximă a tablei | 6 mm |
| Tipul acționării al foarfeci | Hydraulický |
| Puterea motorului principal | 11 kW |
| Numărul de curse | 20 /min |
| Geutatea mașinii | 5500 kg |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 3900x2560x1560 mm |
| An fabricație: | 1990 |
| Sistem de control | da |
| Lungimea maximă de tăiere | 3150 mm |
| Grosimea maximă a tablei | 16 mm |
| Tipul acționării al foarfeci | Hydraulický |
| Puterea motorului principal | 43 kW |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 4240 x 2520 x 2570 mm |
| Geutatea mașinii | 16 300 kg |
| An fabricație: | 0 |
| Sistem de control | nu |
| Lungimea maximă de tăiere | 1250 mm |
| Grosimea maximă a tablei | 3 mm |
| Tipul acționării al foarfeci | Mechanický |
| Cursa limitatorului posterior | 500 mm |
| Puterea motorului principal | 2,2 kW |
| Dimensiunile mașinii L x l x Î | 1620x1403x1190 mm |
| Geutatea mașinii | 1600 kg |
| An fabricație: | 0 |
| Lungimea maximă de tăiere | 1250 mm |
| Grosimea maximă a tablei | 3 mm |
| Tipul acționării al foarfeci | Mechanický |
| Sistem de control | nu |
| An fabricație: | 2000 |
| Sistem de control | da |
| Sistem de control Haco | |
| Lungimea maximă de tăiere | 3050 mm |
| Grosimea maximă a tablei | 8 mm |
| Tipul acționării al foarfeci | Hydraulický |