| Carrera de eje X | 550 mm |
| Carrera de eje Y | 350 mm |
| Carrera de eje Z | 400 mm |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 2600 x 2810 x 2240 mm |
| Peso de la máquina | 2100 kg |
| Máx. anchura pieza mecanizada | 700 mm |
| Largo max. de pieza trabajada | 1200 mm |
| Máx. altura pieza mecanizada | 400 mm |
| Máx. peso pieza mecanizada | 1500 kg |
Sujeto a cambio de parámetros técnicos.
The machine is in good technical condition, currently disconnected.
The Charmilles Technologies ROBOFIL 440 CC wire EDM machine represents a high-precision solution for electrical discharge machining of complex parts and tool making. This machine is ideal for operations requiring maximum reliability when cutting hardened materials and producing precision punches or dies. The main benefit is the advanced control system, which ensures process stability and high surface quality. Built in 2005, the device effectively combines robust construction with precise guidance for demanding engineering applications.
| Año de fabricación: | 2005 |
| Carrera de eje X | 550 mm |
| Carrera de eje Y | 350 mm |
| Carrera de eje Z | 400 mm |
| Sistema de control | No |
| Año de fabricación: | 2018 |
| Carrera de eje X | 600 mm |
| Carrera de eje Y | 400 mm |
| Carrera de eje Z | 410 mm |
| Sistema de control | Sí |
| Sistema de control Fanuc | Fanuc 31i |
| Máx. peso pieza mecanizada | 1000 kg |
| Año de fabricación: | 2014 |
| Carrera de eje X | 600 mm |
| Carrera de eje Y | 400 mm |
| Carrera de eje Z | 410 mm |
| Sistema de control | Sí |
| Sistema de control Fanuc | Fanuc 31i |
| Máx. peso pieza mecanizada | 1000 kg |
| Año de fabricación: | 2006 |
| Carrera de eje X | 500 mm |
| Carrera de eje Y | 350 mm |
| Carrera de eje Z | 300 mm |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 2550x2800x2150 mm |
| Máx. peso pieza mecanizada | 1500 kg |
| Diámetro máximo del alambre | 0,1-0,36 mm |
| Peso de la máquina | 3500 kg |
| Sistema de control | No |
| Año de fabricación: | 2000 |
| Carrera de eje X | 400 mm |
| Carrera de eje Y | 250 mm |
| Carrera de eje Z | 200 mm |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 1800 x 1600 x 2180 mm |
| Peso de la máquina | 2500 kg |
| Diámetro de la mesa | 850 x 500 x 200 mm |
| Máx. peso pieza mecanizada | 500 kg |
| Sistema de control | No |