| X irányú mozgás | 550 mm |
| Y irányú mozgás | 350 mm |
| Z irányú mozgás | 400 mm |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 2600 x 2810 x 2240 mm |
| A gép súlya | 2100 kg |
| A munkadarab max. szélessége | 700 mm |
| A munkadarab maximális hoszúsága | 1200 mm |
| A munkadarab max. magassága | 400 mm |
| A munkadarab max. súlya | 1500 kg |
Műszaki paraméterek változásának a joga fenntartva.
The machine is in good technical condition, currently disconnected.
The Charmilles Technologies ROBOFIL 440 CC wire EDM machine represents a high-precision solution for electrical discharge machining of complex parts and tool making. This machine is ideal for operations requiring maximum reliability when cutting hardened materials and producing precision punches or dies. The main benefit is the advanced control system, which ensures process stability and high surface quality. Built in 2005, the device effectively combines robust construction with precise guidance for demanding engineering applications.
| Gyártás éve: | 2005 |
| X irányú mozgás | 550 mm |
| Y irányú mozgás | 350 mm |
| Z irányú mozgás | 400 mm |
| Vezérlőrendszer | nem |
| Gyártás éve: | 2018 |
| X irányú mozgás | 600 mm |
| Y irányú mozgás | 400 mm |
| Z irányú mozgás | 410 mm |
| Vezérlőrendszer | igen |
| Fanuc vezérlőrendszer | Fanuc 31i |
| A munkadarab max. súlya | 1000 kg |
| Gyártás éve: | 2014 |
| X irányú mozgás | 600 mm |
| Y irányú mozgás | 400 mm |
| Z irányú mozgás | 410 mm |
| Vezérlőrendszer | igen |
| Fanuc vezérlőrendszer | Fanuc 31i |
| A munkadarab max. súlya | 1000 kg |
| Gyártás éve: | 2006 |
| X irányú mozgás | 500 mm |
| Y irányú mozgás | 350 mm |
| Z irányú mozgás | 300 mm |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 2550x2800x2150 mm |
| A munkadarab max. súlya | 1500 kg |
| Max. huzalátmérő | 0,1-0,36 mm |
| A gép súlya | 3500 kg |
| Vezérlőrendszer | nem |
| Gyártás éve: | 2000 |
| X irányú mozgás | 400 mm |
| Y irányú mozgás | 250 mm |
| Z irányú mozgás | 200 mm |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 1800 x 1600 x 2180 mm |
| A gép súlya | 2500 kg |
| Asztalátmérő | 850 x 500 x 200 mm |
| A munkadarab max. súlya | 500 kg |
| Vezérlőrendszer | nem |