| Diámetro máx. de la pieza trabajada | 457 mm |
| Módulo | 8,5 - |
| Peso de la máquina | 3400 kg |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 1 900 × 1 350 × 2 100 mm mm |
Sujeto a cambio de parámetros técnicos.
Machine in good technical condition, can be plugged and tested.
Producer: Drummond
The Drummond Maxicut 3A gear shaper is a reliable solution for precision gear manufacturing in industrial environments. This machine is ideal for operations requiring high rigidity and stability when cutting both internal and external gears. Key benefits include its robust construction and good technical condition, allowing for immediate integration into production with the possibility of testing. Thanks to its versatility, it is well-suited for workshops focused on both single-piece and series production of mechanical drives.
| Año de fabricación: | 0 |
| Sistema de control | No |
| Diámetro máx. de la pieza trabajada | 500 mm |
| Módulo | 6 - |
| Potencia del motor eléctrico principal | 3 kW |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 2100x1000x2100 mm |
| Peso de la máquina | 3500 kg |
| Año de fabricación: | 0 |
| Sistema de control | No |
| Diámetro máx. de la pieza trabajada | 200 mm |
| Módulo | 1-4 - |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 1350x950x1720 mm |
| Peso de la máquina | 1800 kg |
| Año de fabricación: | 0 |
| Sistema de control | No |
| Diámetro máx. de la pieza trabajada | 125 mm |
| Módulo | 4 - |
| Año de fabricación: | 1993 |
| Sistema de control | No |
| Diámetro máx. de la pieza trabajada | 280 mm |
| Módulo | 7 - |
| Peso de la máquina | 2100 kg |
| Año de fabricación: | 0 |
| Sistema de control | Sí |
| Sistema de control Siemens | |
| Diámetro máx. de la pieza trabajada | 125 mm |
| Módulo | 4 - |