| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 457 mm |
| Moduł | 8,5 - |
| Ciężar maszyny | 3400 kg |
| Rozmiary d x sz x w | 1 900 × 1 350 × 2 100 mm mm |
Zmiana parametrów technicznych zastrzeżona.
Machine in good technical condition, can be plugged and tested.
Producer: Drummond
The Drummond Maxicut 3A gear shaper is a reliable solution for precision gear manufacturing in industrial environments. This machine is ideal for operations requiring high rigidity and stability when cutting both internal and external gears. Key benefits include its robust construction and good technical condition, allowing for immediate integration into production with the possibility of testing. Thanks to its versatility, it is well-suited for workshops focused on both single-piece and series production of mechanical drives.
| Rok produkcji: | 0 |
| System sterowania | nie |
| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 500 mm |
| Moduł | 6 - |
| Moc głównego elektrosilnika | 3 kW |
| Rozmiary d x sz x w | 2100x1000x2100 mm |
| Ciężar maszyny | 3500 kg |
| Rok produkcji: | 0 |
| System sterowania | nie |
| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 200 mm |
| Moduł | 1-4 - |
| Rozmiary d x sz x w | 1350x950x1720 mm |
| Ciężar maszyny | 1800 kg |
| Rok produkcji: | 0 |
| System sterowania | nie |
| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 125 mm |
| Moduł | 4 - |
| Rok produkcji: | 1993 |
| System sterowania | nie |
| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 280 mm |
| Moduł | 7 - |
| Ciężar maszyny | 2100 kg |
| Rok produkcji: | 0 |
| System sterowania | tak |
| System sterowania Siemens | |
| Maks. średnica przedmiotu obrabianego | 125 mm |
| Moduł | 4 - |