| Sinumerik 840 D | |
| 105 | |
| Carrera de eje X | 1800 mm |
| 1600 | |
| 0 - 3300 | |
| Sí | |
| 40 | |
| 630 | |
| 1250 | |
| Sí | |
| 40 | |
| ISO 50 | |
| 5000 | |
| Área de sujeción de la mesa giratoria | 1400 x 1600 mm |
Sujeto a cambio de parámetros técnicos.
·Splash guard around the rotary table
·Chip conveyor
·Oil cooling unit (chiller)
·Renishaw RMP60 measuring probe
Upgrades in 2024 and 2025:
·Replacement of ball screws for X and Z axes by manufacturer KSK Kurim CZ
·New Heidenhain glass scales for X and Z axes, including cabling
·Overhaul of the Z axis: new Biplast V chuck on guides, hand-scraped Biplast lining on the Z axis
·New TOS Varnsdorf parts for tool clamping and arm of the automatic tool changer
·Overhaul of the feed motors for the X, Z, and Y axes by an authorized Siemens service center (new bearings and sensors)
·New Siemens handwheel
| Año de fabricación: | 1995 |
| Sistema de control | No |
| 100 | |
| Carrera de eje X | 1600 mm |
| 1120 | |
| 0 - 1120 | |
| No | |
| 900 | |
| 1250 | |
| No | |
| ISO 50 | |
| 1250 x 1250 | |
| Potencia del motor eléctrico principal | 11 kW |
| Máx. peso pieza mecanizada | 3000 kg |
| Potencia total | 15 kVA |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 6710 x 3450 x 3000 mm |
| 14000 |
| Año de fabricación: | 0 |
| Sistema de control | No |
| 100 | |
| Carrera de eje X | 1600 mm |
| 1120 | |
| 7 - 1120 | |
| No | |
| 900 | |
| 1250 | |
| No | |
| ISO 50 | |
| 3000 | |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 6710 x 3450 x 3000 mm |
| 14000 | |
| Potencia del motor eléctrico principal | 11 kW |
| Potencia total | 17 kVA |
| 1250 x 1250 | |
| Diámetro de placa frontal | 600 mm |
| 900 |
| Año de fabricación: | 2004 |
| Sistema de control | No |
| 100 | |
| Carrera de eje X | 1600 mm |
| 1120 | |
| 0 - 1120 | |
| No | |
| 900 | |
| 1250 | |
| No | |
| ISO 50 | |
| 1250 x 1250 | |
| Potencia del motor eléctrico principal | 11 kW |
| Máx. peso pieza mecanizada | 3000 kg |
| Potencia total | 15 kVA |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 6710 x 3450 x 3000 mm |
| 14000 |
| Año de fabricación: | 2018 |
| Sistema de control | Sí |
| Sistema de control Fanuc | 0i-MF |
| 130 | |
| Carrera de eje X | 3657 mm |
| 3048 | |
| 10 - 3000 | |
| Sí | |
| 20 | |
| 730 | |
| 1820 | |
| Sí | |
| 40 | |
| CAT 50 | |
| Área de sujeción de la mesa giratoria | 1524 x 4013 mm |
| 20000 | |
| Potencia del motor eléctrico principal | 37/45 kW |
| 41730 |
| Año de fabricación: | 1991 |
| Sistema de control | No |
| 100 | |
| Carrera de eje X | 1600 mm |
| 1120 | |
| 0 - 1200 | |
| No | |
| 900 | |
| 1250 | |
| No | |
| ISO 50 | |
| 1250 x 1250 | |
| 3000 | |
| Potencia del motor eléctrico principal | 11 kW |
| Dimensiones largo x ancho x alto | 6710 x 3450 x 3000 mm |
| 14 000 |