| 3000 | |
| Distance entre pointes | mm |
| Poids maxi de la piece a usiner | 2500 kg |
Sujet au changement de paramètres techniques.
The machine is in good technical condition, with the possibility of testing under power.
Accessories: Tracer attachment (copying attachment).
The Heylingenstaedt conventional center lathe represents a robust solution for precise and efficient machining of large rotary components. This powerful machine is an ideal choice for demanding industrial operations focused on heavy engineering and single-part or small-batch production. Thanks to its design, it ensures high stability when working with heavy workpieces and allows for the reliable execution of turning operations. Investing in this proven equipment brings increased capacity and flexibility to your workshop.
| Année de production: | 0 |
| 840 | |
| Distance entre pointes | 2750 mm |
| Poids maxi de la piece a usiner | 6000 kg |
| 530 | |
| Forage de la broche | 82 mm |
| 7 - 900 | |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 1972 |
| 1600 | |
| Distance entre pointes | 10000 mm |
| Poids maxi de la piece a usiner | 28000 kg |
| 0 - 355 | |
| 1200 | |
| Dimensions hors tout | 12000 x 2800 x 2400 mm |
| 46200 | |
| Système de contrôle | OUI |
| Sinumerik 802 C |
| Année de production: | 0 |
| Diamètre maxi de la piece a usiner | 1400 mm |
| 8000 | |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 1966 |
| 1600 | |
| Distance entre pointes | 3000 mm |
| Poids maxi de la piece a usiner | 1500 kg |
| Puissance du moteur principal | 40 kW |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 1976 |
| 2000 | |
| Distance entre pointes | 8000 mm |
| Poids maxi de la piece a usiner | 60000 kg |
| 36400 | |
| Puissance du moteur principal | 60 kW |
| Dimensions hors tout | 14500 x 3600 x 2950 mm |
| Poids d´équipment | 47000 kg |
| Système de contrôle | NON |