| Force de cintrage | 50 t |
| Longueur de pliage | 2500 mm |
| Type d´entraînement de la presse | electro-mechanical |
| Puissance du moteur principal | 5,5 kW |
| Course du bélier | 65 mm |
| Réglage du bélier | 125 mm |
| Poids totale de la machine | 4800 kg |
| Dimensions hors tout | 2800x1450x2550 mm |
Sujet au changement de paramètres techniques.
Technical Condition:
The machine is in good technical condition, currently without the possibility of testing.
Modernization in 2010:
FESTO pneumatic components.
Central lubrication system.
New drive system – electric motor and gearbox for adjusting the distance between the table and the ram via UP and DOWN buttons on the control panel.
Servo-electric adjustment of X-axis backgauges (rod guides, ball screws) – input of the required value via the display, including fast manual adjustment of backgauge distance and height.
Product Description:
The LO 50 conventional press brake, manufactured by Stroje a zariadenia Piesok, is a reliable solution for precise sheet metal bending and forming in single-piece and small-series mechanical production. Thanks to its electromechanical drive, this rigid machine offers stable performance and easy maintenance. It is an ideal choice for workshops looking for a proven mechanical design with a long service life, ensuring efficient metal processing while maintaining low operating costs and high flexibility.
| Année de production: | 1978 |
| Force de cintrage | 200 t |
| Longueur de pliage | 4000 mm |
| Type d´entraînement de la presse | |
| Dimensions de la table | 4000x200 mm |
| Puissance du moteur principal | 22 kW |
| Dimensions hors tout | 4420x2060x3800 mm |
| Poids totale de la machine | 22660 kg |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 1984 |
| Force de cintrage | 50 t |
| Longueur de pliage | 2000 mm |
| Type d´entraînement de la presse | Hydraulický |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 2013 |
| Force de cintrage | 50 t |
| Longueur de pliage | 2000 mm |
| Type d´entraînement de la presse | Hydraulický |
| Puissance du moteur principal | 5,1 kW |
| Poids d´équipment | 4000 kg |
| Epaisseur maxi de tole | 10 mm |
| Nombre axes controlés | 4 |
| Dimensions hors tout | 2500 x 3000 x 2000 mm |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 0 |
| Force de cintrage | 160 t |
| Longueur de pliage | 3200 mm |
| Type d´entraînement de la presse | Hydraulický |
| Distance entre pointes | 2600 mm |
| Bras atteint | 320 mm |
| Puissance du moteur principal | 11 kW |
| Dimensions hors tout | 3260 x 1460 x 2640 mm |
| Poids totale de la machine | 10500 kg |
| Système de contrôle | NON |
| Année de production: | 1990 |
| Force de cintrage | 250 t |
| Longueur de pliage | 4000 mm |
| Type d´entraînement de la presse | Hydraulický |
| Course du bélier | 300 mm |
| Passage entre les colonnes | 3430 mm |
| Poids totale de la machine | 18650 kg |
| Dimensions hors tout | 4900 x 1770 x 3250 mm |
| Système de contrôle | NON |