| Diamètre maxi de la piece a usiner | 280 mm |
| Module | 7 - |
| Poids totale de la machine | 2100 kg |
Sujet au changement de paramètres techniques.
The machine is in good technical condition, with the possibility of testing under power.
The Reinecker AKH 1A gear shaper represents a reliable solution for the precise machining of gears in both piece and series production. This machine is ideal for engineering plants looking for proven mechanical rigidity and long service life in the production of both external and internal gearing. Thanks to its design, it ensures a stable cutting process and high profile accuracy, making it an efficient tool for part refurbishment and custom production with an emphasis on quality and mechanical reliability.
| Année de production: | 0 |
| Système de contrôle | NON |
| Diamètre maxi de la piece a usiner | 500 mm |
| Module | 6 - |
| Puissance du moteur principal | 3 kW |
| Dimensions hors tout | 2100x1000x2100 mm |
| Poids totale de la machine | 3500 kg |
| Année de production: | 0 |
| Système de contrôle | NON |
| Diamètre maxi de la piece a usiner | 200 mm |
| Module | 1-4 - |
| Dimensions hors tout | 1350x950x1720 mm |
| Poids totale de la machine | 1800 kg |
| Année de production: | 0 |
| Système de contrôle | NON |
| Diamètre maxi de la piece a usiner | 125 mm |
| Module | 4 - |
| Année de production: | 0 |
| Système de contrôle | OUI |
| Système de contrôle Siemens | |
| Diamètre maxi de la piece a usiner | 125 mm |
| Module | 4 - |
| Année de production: | 0 |
| Système de contrôle | NON |
| Diamètre maxi de la piece a usiner | 500 mm |
| Module | 6 - |
| Puissance du moteur principal | 3 kW |
| Dimensions hors tout | 2100x1000x2100 mm |
| Poids totale de la machine | 3500 kg |