| Corsa max.del maglio | 630 mm |
| Diametro del banco | 1100 mm |
| Spostamento di lavoro asse X | 1000 mm/min |
| Numero di corse | 7 – 45 /min |
| Corsa del maglio | 630 mm |
| Piano di lavoro | 1 000 x 850 mm |
| Dimensioni lungh. x largh. x alt. | 3 800 × 2 500 x 3300 mm |
| Peso della macchina | 9000 kg |
Soggetto a modifica dei parametri tecnici.
The machine is in good technical condition, connected.
The KOVOSVIT MAS VOM 63 vertical slotting machine represents a robust solution for the precise slotting of internal and external surfaces, grooves, and gearing. Thanks to its rigid construction and reliability, this machine is an ideal choice for single-piece and small-batch engineering production, where high stability is required during demanding operations. This model offers efficient machining of larger workpieces and, thanks to its simple operation, ensures a smooth workflow and long service life in workshop environments.