| Max. Stößelhub | 630 mm |
| Tischdurchmesser | 1100 mm |
| Arbeitsvorschub X Achse | 1000 mm/min |
| Hubanzahl | 7 – 45 /min |
| Stößelhub | 630 mm |
| Arbeitsflaeche | 1 000 x 850 mm |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 3 800 × 2 500 x 3300 mm |
| Maschinengewicht | 9000 kg |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
The machine is in good technical condition, connected.
The KOVOSVIT MAS VOM 63 vertical slotting machine represents a robust solution for the precise slotting of internal and external surfaces, grooves, and gearing. Thanks to its rigid construction and reliability, this machine is an ideal choice for single-piece and small-batch engineering production, where high stability is required during demanding operations. This model offers efficient machining of larger workpieces and, thanks to its simple operation, ensures a smooth workflow and long service life in workshop environments.