| X irányú mozgás | 400 mm |
| Y irányú mozgás | 250 mm |
| Z irányú mozgás | 200 mm |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 1800 x 1600 x 2180 mm |
| A gép súlya | 2500 kg |
| Asztalátmérő | 850 x 500 x 200 mm |
| A munkadarab max. súlya | 500 kg |
Műszaki paraméterek változásának a joga fenntartva.
The machine is in good condition; testing is possible.
The Charmilles Technologies Robofil 290 P wire EDM machine represents a high-precision solution for the electrical discharge machining of complex shapes and tools. Manufactured in 2000, this machine is ideal for producing precision dies, punches, and components with high surface quality requirements. Thanks to its design, it ensures a stable cutting process and reliability in both toolrooms and single-piece production. For the user, the primary benefit lies in efficiently achieving tight tolerances for geometrically demanding workpieces made of conductive materials.
| Gyártás éve: | 2005 |
| X irányú mozgás | 550 mm |
| Y irányú mozgás | 350 mm |
| Z irányú mozgás | 400 mm |
| Vezérlőrendszer | nem |
| Gyártás éve: | 2018 |
| X irányú mozgás | 600 mm |
| Y irányú mozgás | 400 mm |
| Z irányú mozgás | 410 mm |
| Vezérlőrendszer | igen |
| Fanuc vezérlőrendszer | Fanuc 31i |
| A munkadarab max. súlya | 1000 kg |
| Gyártás éve: | 2017 |
| X irányú mozgás | 600 mm |
| Y irányú mozgás | 400 mm |
| Z irányú mozgás | 350 mm |
| U tengely | 150 mm |
| V tengely | 150 mm |
| Asztalterhelhetőség | 1000 kg |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 2495x3500x2345 mm |
| A gép súlya | 4600 kg |
| Vezérlőrendszer | nem |
| Gyártás éve: | 2014 |
| X irányú mozgás | 600 mm |
| Y irányú mozgás | 400 mm |
| Z irányú mozgás | 410 mm |
| Vezérlőrendszer | igen |
| Fanuc vezérlőrendszer | Fanuc 31i |
| A munkadarab max. súlya | 1000 kg |
| Gyártás éve: | 2006 |
| X irányú mozgás | 500 mm |
| Y irányú mozgás | 350 mm |
| Z irányú mozgás | 300 mm |
| Méretek hossz.×szél.×mag. | 2550x2800x2150 mm |
| A munkadarab max. súlya | 1500 kg |
| Max. huzalátmérő | 0,1-0,36 mm |
| A gép súlya | 3500 kg |
| Vezérlőrendszer | nem |