| Max. Werkstücklänge | 6000 mm |
| Max. Werkstückbreite | 2500 mm |
| Max. Dicke des Schneidmaterials | 35 mm |
| Art des Schneid | Kombinovaný |
| Maschinengewicht | 4800 kg |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 7 500 × 4 200 × 1 900 mm mm |
Änderungen und Irrtümer in den technischen Daten, Angaben und Preisen sowie Zwischenverkauf vorbehalten.
The machine is in very good condition, it is possible to try it out by appointment.
This used JANTAR 2 portal cutting machine represents a reliable and effective solution for precise shape cutting of materials. The machine is ideal for use in metalworking and locksmithing operations, where the emphasis is on productivity and high utilization of the cutting area. Thanks to its portal design, it ensures stable torch guidance and cutting accuracy even under long-term load. This is a proven technology for economical sheet metal cutting, which optimizes production costs and increases workshop flexibility. The machine is in good condition and can be retested.
| Baujahr: | 2002 |
| Max. Werkstücklänge | 8000 mm |
| Max. Blechdicke | 30 mm |
| Max. Werkstückbreite | 2000 mm |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 2004 |
| Max. Werkstücklänge | 3000 mm |
| Max. Werkstückbreite | 1500 mm |
| Max. Dicke des Schneidmaterials | 15 mm |
| Art des Schneid | Plasma |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 2024 |
| Max. Werkstücklänge | 1660 mm |
| Max. Werkstückbreite | 630 mm |
| Max. Dicke des Schneidmaterials | 20 mm |
| Art des Schneid | Plasma |
| Maschinengewicht | 7000 kg |
| Maschinenabmessungen L x B x H | 6000x4000x3000 mm |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 2023 |
| Max. Werkstücklänge | mm |
| Max. Werkstückbreite | mm |
| Max. Dicke des Schneidmaterials | mm |
| Art des Schneid | |
| Kontrollsystem | nein |
| Baujahr: | 0 |
| Max. Werkstücklänge | 6000 mm |
| Max. Werkstückbreite | 3000 mm |
| Max. Dicke des Schneidmaterials | mm |
| Art des Schneid | Plasma |
| Blechabmessung | 4000x2000 mm |
| Kontrollsystem | nein |