| Rated deformation force press | 160 t |
| Dimensions of table working surface | 1000 x 740 mm |
| Max. ram stroke | 25-160 mm |
| Ram dimensions | 710 x 425 mm |
| Ram adjustment | 100 mm |
| Shutheight | 455 mm |
| Main motor power | 11 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 1380 x 1950 x 3350 mm |
| Machine weight | 12180 kg |
Subject to change of technical parameters.
Machine in good technical condition, can be plugged and tested.
The ZTS Košice LEK 160 eccentric press is a robust solution for precise cutting, punching, and forming of metal materials in medium-heavy operations. Its design and reliability make it ideal for mass production and custom jobs requiring high stability. The machine is in good technical condition, allowing for immediate integration into the production process and testing under power. This proven press concept ensures efficient utilization while maintaining long service life and operational reliability.
| YOM: | 2017 |
| Rated deformation force press | 250 t |
| Dimensions of table working surface | 1120 x 800 mm |
| Ram dimensions | 800 x 475 mm |
| Ram adjustment | 110 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 1350 x 2550 x 2915 mm |
| Machine weight | 13000 kg |
| Number of ram strokes | 45 /min |
| Control system | NO |
| YOM: | 1982 |
| Rated deformation force press | 150 t |
| Dimensions of table working surface | 1250x800 mm |
| Ram stroke | 7-120 mm |
| Ram adjustment | 100 mm |
| Shut height | 450 mm |
| Number of ram strokes | 40 /min |
| Ram dimensions | 700x550 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 1990 |
| Rated deformation force press | 250 t |
| Dimensions of table working surface | 1120 x 800 mm |
| Ram stroke | 24-180 mm |
| Ram adjustment | 125 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 1520 x 2770 x 3760 mm |
| Machine weight | 18 060 kg |
| Number of ram strokes | 45 /min |
| Control system | NO |
| YOM: | 1982 |
| Rated deformation force press | 400 t |
| Table dimensions | 1250x750 mm |
| Ram stroke | 40-140 mm |
| Ram adjustment | 125 mm |
| Number of ram strokes | 32 /min |
| Shut height | 450 mm |
| Main motor power | 30 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 1600x3700x3500 mm |
| Machine weight | 23000 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 0 |
| Rated deformation force press | 160 t |
| Dimensions of table working surface | 1240x860 mm |
| Shut height | 450 mm |
| Number of ram strokes | 80 /min |
| Ram stroke | 8-160 mm |
| Adjustment of stroke position | 125 mm |
| Machine weight | 18200 kg |
| Control system | NO |