| Rated deformation force press | 250 t |
| Dimensions of table working surface | 44.8 x 32 in |
| Max. ram stroke | 1.2 in |
| Ram dimensions | 32 x 19 in |
| Ram adjustment | 4.4 in |
| Shutheight | 14.4 in |
| Main motor power | 20 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 54 x 102 x 116.6 in |
| Machine weight | 12 880 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good condition; testing is possible.
The VSS LE 250 C eccentric press represents a robust solution for precise shearing and forming operations in industrial production. With its high frame rigidity, this machine is ideal for the efficient processing of sheet metal parts and demanding stampings. Its main benefits are reliability and versatility when integrated into production processes. Thanks to a modernization carried out in 2016, it offers stable performance and precision, making it an effective tool for increasing productivity in press shops and toolrooms requiring high forming force.
| YOM: | 0 |
| Rated deformation force press | 100 t |
| Dimensions of table working surface | mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 1982 |
| Rated deformation force press | 160 t |
| Dimensions of table working surface | 1000 x 740 mm |
| Max. ram stroke | 25-160 mm |
| Ram dimensions | 710 x 425 mm |
| Ram adjustment | 100 mm |
| Shutheight | 455 mm |
| Main motor power | 11 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 1380 x 1950 x 3350 mm |
| Machine weight | 12 000 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 0 |
| Rated deformation force press | 100 t |
| Dimensions of table working surface | 1000x640 mm |
| Machine weight | 10600 kg |
| Ram adjustment | 90 mm |
| Number of ram strokes | 75-150 /min |
| Main motor power | 6/10 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 1725 x 2230 x 2970 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 1983 |
| Rated deformation force press | 250 t |
| Dimensions of table working surface | 1120 x 800 mm |
| Ram stroke | 24-180 mm |
| Ram adjustment | 125 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 1520 x 2770 x 3760 mm |
| Machine weight | 18 060 kg |
| Number of ram strokes | 45 /min |
| Control system | NO |
| YOM: | 1977 |
| Rated deformation force press | 100 t |
| Dimensions of table working surface | 1000 x 640 mm |
| Ram adjustment | 90 mm |
| Number of ram strokes | 75-150 /min |
| Machine dimensions l x w x h | 1725 x 2230 x 2970 mm |
| Machine weight | 10600 kg |
| Max. ram stroke | 10-125 mm |
| Control system | NO |