| Control system Delem | DA - 66 T |
| Bending power | 600 t |
| Bending length | 258 in |
| Number of driven axes | 2 |
| Lower compensation movement | YES |
| Type of press drive | Hydraulický |
| Machine weight | 56000 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 0 x 0 x 0 in |
| Main motor power | 37–45 kW |
Subject to change of technical parameters.
Machine Status:
The machine is in very good technical condition and currently connected. Testing is possible. Basic tooling is included in the price.
Description:
This Safan H-Brake 600 hydraulic CNC press brake represents a robust solution for the precise bending of oversized and heavy sheet metal parts. Thanks to the advanced Delem control system and integrated crowning (deflection compensation), it ensures high repeatability and bending accuracy across the entire length of the working surface. The machine is ideal for demanding engineering operations requiring stability when processing large-format materials, effectively combining high performance with intuitive control for maximum productivity.
| YOM: | 2001 |
| Control system | YES |
| Bending power | 80 t |
| Bending length | 2620 mm |
| Number of driven axes | 4 |
| Lower compensation movement | |
| Ram stroke | 200 mm |
| Machine weight | 5750 kg |
| YOM: | 2002 |
| Control system | YES |
| Bending power | 120 t |
| Bending length | 3100 mm |
| Number of driven axes | 3 |
| Lower compensation movement | YES |
| Type of press drive | Hydraulický |
| Ram stroke | 180 mm |
| Main motor power | 7,5 kW |
| Machine weight | 8700 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 4200 x 1650 x 2775 mm mm |
| YOM: | 2013 |
| Control system | YES |
| Control system Cybelec | |
| Bending power | 175 t |
| Bending length | 3050 mm |
| Number of driven axes | 4 |
| Lower compensation movement | YES |
| Type of press drive | Hydraulický |
| Ram stroke | 265 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 4250x2550x2750 mm |
| Machine weight | 11500 kg |
| YOM: | 2008 |
| Control system | YES |
| Bending power | 50 t |
| Bending length | 2050 mm |
| Number of driven axes | 4 |
| Lower compensation movement | NO |
| Type of press drive | Elektrický |
| Main motor power | 7 kW |
| Machine weight | 4750 kg |
| YOM: | 2012 |
| Control system | YES |
| Control system Durma | |
| Bending power | 220 t |
| Bending length | 3050 mm |
| Number of driven axes | 3 |
| Lower compensation movement | YES |
| Type of press drive | Hydraulický |
| Clearance between columns | 2600 mm |
| Shutheight | 530 mm |
| Ram stroke | 265 mm |
| Main motor power | 22 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 4250x1770x2900 mm |
| Machine weight | 12250 kg |