| 1020 x 2540 | |
| Rated deformation force press | 20 t |
| Max. plate thickness | 0.24 in |
| Max. weight of workpiece | 100 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 178.4 x 110 x 85.2 in |
| Control system Fanuc |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in very good condition; testing is possible.
The AMADA Europe 245 punching machine represents a reliable solution for precise forming and punching of sheet metal parts. This model is ideal for medium-sized production facilities requiring flexibility in processing diverse orders. Thanks to the proven Fanuc control system, it enables efficient process automation and high production repeatability. The machine combines a robust design with intuitive operation, ensuring stable performance and cost optimization for everyday engineering applications.
| YOM: | 2014 |
| 1500x3000 | |
| Rated deformation force press | 22 t |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 20 |
| Max. plate thickness | 6 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 2017 |
| 2000x500 | |
| Rated deformation force press | 30 t |
| Ram dimensions | 500x500 mm |
| Machine weight | 3000 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 2011 |
| 2500x1250 | |
| Rated deformation force press | 16,5 t |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 18 |
| Power of laser | 2000 W |
| Max. plate thickness | 6 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 1999 |
| 1250 x 1250 | |
| Rated deformation force press | 20 t |
| Main motor power | 15 kW |
| Max. thickness cutting material | 4,5-6 mm |
| Machine weight | 17 000 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 1999 |
| 2535x1280 | |
| Rated deformation force press | 22 t |
| Max. weight of workpiece | 150 kg kg |
| Machine dimensions l x w x h | 6900 x 5800 x 2200 mm |
| Machine weight | 11 050 kg |
| X-axis rapid feed | 90 m/min |
| Y-axis rapid feed | 60 m/min |
| Control system | YES |
| Control system Bosch | |
| Max. number of strokes during cutting | 900 1/min |