| Dimensions of table working surface | 80 x 20 in |
| Travel X-axis | 56 in |
| Travel Y-axis | 28 in |
| Travel Z-axis | 20 in |
| Spindle speed | 30 - 2050 /min. |
| Max. load of table | 1800 kg |
| Main motor power | 7,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 91.4 x 104 x 84 in |
| Machine weight | 5000 kg |
| X-axis rapid feed | 2,2 m/min |
| Y-axis rapid feed | 2,2 m/min |
| Z-axis rapid feed | 1,1 m/min |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good condition; testing is possible.
The Bernardo Variomill FU2000E universal milling machine represents a powerful solution for precise milling operations in toolrooms and general engineering production. This modern machine from 2020 is designed for the efficient machining of large workpieces requiring structural stability and rigidity. Thanks to its versatility, it is ideal for single-piece and small-batch production, where users will especially appreciate the intuitive controls and reliability during heavy material removal. Investing in this model will ensure high workshop productivity.
| YOM: | 0 |
| Control system | NO |
| X axis travel | 850 mm/min |
| Y axis travel | 355 mm/min |
| Z axis travel | 280 mm/min |
| Spindle speed | 28 - 2440 /min. |
| Table dimensions | 1250 x 315 mm |
| Main motor power | 7,5 kW |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Machine dimensions l x w x h | 2800 x 2450 x 1710 mm |
| Machine weight | 3000 kg |
| YOM: | 1993 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 415 |
| Dimensions of table working surface | 1400 mm |
| Travel X-axis | 1500 mm |
| Travel Y-axis | 1000 mm |
| Travel Z-axis | 750 mm |
| Table diameter | 1400 mm |
| Max. load of table | 4000 kg |
| YOM: | 2012 |
| Control system | YES |
| Dimensions of table working surface | 1370x320 mm |
| Travel X-axis | 1000 mm |
| Max. load of table | 300 kg |
| Travel Y-axis | 360 mm |
| Travel Z-axis | 400 mm |
| Spindle taper | SK 40 . |
| Throat | 178-868 mm |
| Milling head | YES |
| Machine dimensions l x w x h | 1900x1750x2350 mm |
| Machine weight | 1950 kg |
| YOM: | 2011 |
| Control system | YES |
| Dimensions of table working surface | 3000 x 520 mm |
| Travel X-axis | 3000 mm |
| Travel Y-axis | 650 mm |
| Travel Z-axis | 400 mm |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Spindle speed | 50 - 3000 /min. |
| Machine weight | 3800 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 4200x2200x2200 mm |
| YOM: | 2015 |
| Control system | YES |
| Dimensions of table working surface | 3000 × 600 mm |
| Travel X-axis | 3000 mm |
| Spindle speed | 0 - 2500 /min. |
| Main motor power | 22,5 kW |
| Spindle taper | 38 mm . |
| Max. weight of workpiece | 1000 kg |