| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Dimensions of table working surface | 120 x 50 in |
| Travel X-axis | 120 in |
| Travel Y-axis | 40 in |
| Travel Z-axis | 56 in |
| Spindle speed | 10 - 5000 /min. |
| Max. load of table | 7000 kg |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 8 |
| Machine weight | 23000 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good technical condition, with the possibility of testing under power.Accessories: electric spindle Jäger 30,000 rpm/7 kW, additional rotary table ISN 1000 CNC V.
The TOS KUŘIM FSQ 125-S/A3 bed-type milling machine represents a robust solution for precise and high-performance milling of medium-sized workpieces. Thanks to its reliable Heidenhain control system, the machine is ideal for demanding metalworking operations requiring high machining rigidity and efficient tool management. This milling machine is primarily used in toolrooms and facilities focused on single-piece or small-series production, where users appreciate its versatility, easy programming, and stability of the entire metal machining process.
| YOM: | 2019 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 620 |
| Dimensions of table working surface | 3000 mm |
| Travel X-axis | 4000 mm |
| Travel Y-axis | 1500 mm |
| Travel Z-axis | 1500 mm |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 60 |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Machine dimensions l x w x h | 11200 x 8140 x 5390 mm |
| Machine weight | 50 000 kg |
| YOM: | 2004 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Dimensions of table working surface | 3500x1300 mm |
| Travel X-axis | 3000 mm |
| Travel Y-axis | 1200 mm |
| Travel Z-axis | 1500 mm |
| Working feed | 6000 mm/min |
| Rapid feed | 15 m/min |
| Spindle speed | 0 - 2800 /min. |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 60 |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Diameter of working spindle | 130 mm |
| YOM: | 0 |
| Control system | YES |
| Control system Selca | S3000 CNC |
| Dimensions of table working surface | 2000 x 700 mm |
| Travel X-axis | 1500 mm |
| Travel Y-axis | 700 mm |
| Travel Z-axis | 700 mm |
| Main motor power | 30 kW |
| Machine weight | 16000 kg |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| YOM: | 2004 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 426 |
| Dimensions of table working surface | mm |
| Travel X-axis | 24000 mm |
| Travel Y-axis | 3000 mm |
| Travel Z-axis | 1250 mm |
| Spindle speed | 0 - 4000 /min. |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 60 |
| Cooling through spindle | YES |
| YOM: | 2016 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Dimensions of table working surface | 3000x1000 mm |
| Travel X-axis | 3000 mm |
| Travel Y-axis | 1250 mm |
| Travel Z-axis | 1500 mm |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Spindle speed | 20 - 6000 /min. |
| Max. torque of spindle | 1250 Nm |
| Main motor power | 30 kW |
| Max. load of table | 7500 kg |
| Rapid feed | 30 m/min |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 60 |
| Machine weight | 29300 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 8780x6100x4600 mm |