| Dimensions of table working surface | 500 x 1600 mm |
| Travel X-axis | 482 mm |
| Travel Y-axis | 517 mm |
| Travel Z-axis | 812 mm |
Subject to change of technical parameters.
The Correa F3U-E bed-type milling machine represents a reliable solution for universal milling operations in toolrooms and general engineering production. This robust machine is ideal for the precision machining of medium-sized workpieces, where it excels due to its stability and flexibility in setting cutting conditions. Thanks to its design, it enables efficient roughing and finishing operations, thereby increasing workshop productivity. Investing in this model brings proven quality and long service life for demanding industrial applications.
| YOM: | 2006 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Dimensions of table working surface | 3000 x 900 mm |
| Travel X-axis | 3000 mm |
| Travel Y-axis | 900 mm |
| Travel Z-axis | 900 mm |
| Max. load of table | 6000 kg |
| Spindle speed | 1 - 3000 /min. |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| Machine weight | 13 410 kg |
| YOM: | 2001 |
| Control system | YES |
| Control system Selca | 4045 |
| Dimensions of table working surface | mm |
| Travel X-axis | 2500 mm |
| Travel Y-axis | 1300 mm |
| Travel Z-axis | 1300 mm |
| Max. load of table | 4000 kg |
| Spindle speed | 0 - 3500 /min. |
| YOM: | 1997 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | |
| Dimensions of table working surface | 2200x750 mm |
| Travel X-axis | 2500 mm |
| Travel Y-axis | 1250 mm |
| Travel Z-axis | 800 mm |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Spindle speed | 0 - 4000 /min. |
| Main motor power | 22,5 kW |
| Number of driven axes | 3 |
| Milling head | YES |
| YOM: | 2007 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Dimensions of table working surface | 2500x800 mm |
| Travel X-axis | 2500 mm |
| Travel Y-axis | 1300 mm |
| Travel Z-axis | 900 mm |
| Milling head | YES |
| Spindle speed | 36 - 2800 /min. |
| Main motor power | 25 kW |
| X-axis rapid feed | 12000 m/min |
| Y-axis rapid feed | 12000 m/min |
| Z-axis rapid feed | 12000 m/min |
| Working feed | 2-12000 mm/min |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 45 |
| YOM: | 0 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 407 |
| Dimensions of table working surface | 3000x920 mm |
| Travel X-axis | 2500 mm |
| Travel Y-axis | 1000 mm |
| Travel Z-axis | 1000 mm |
| Spindle speed | 1 - 3000 /min. |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Main motor power | 27 kW |
| Milling head | YES |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 30 |
| Rapid feed | 12000 m/min |