| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Dimensions of table working surface | 212 x 43.6 in |
| Travel X-axis | 160 in |
| Travel Y-axis | 68 in |
| Travel Z-axis | 50 in |
| Max. load of table | kg |
| Spindle speed | 15 - 4000 /min. |
| Main motor power | 30 kW |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | |
| Spindle taper | ISO 50 . |
Subject to change of technical parameters.
| YOM: | 2011 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Dimensions of table working surface | 10000x1350 mm |
| Travel X-axis | 8500 mm |
| Travel Y-axis | 2000 mm |
| Travel Z-axis | 1500 mm |
| Rapid feed | 25 m/min |
| Max. load of table | 13500 kg |
| Spindle taper | SK 50 . |
| Spindle speed | 0 - 4000 /min. |
| Main motor power | 37 kW |
| Max. torque of spindle | 900 Nm |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 15 bar |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 60 |
| Machine weight | 35000 kg |
| Space of machine | 12700 x 5200 x 4600 mm |
| YOM: | 1999 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Dimensions of table working surface | mm |
| Travel X-axis | mm |
| Max. weight of workpiece | 80 000 kg |
| Machine weight | 250 000 kg |