| Control system Fanuc | 0i - MC |
| Clamping area of table | 1624 x 660 mm |
| Travel X-axis | 1524 mm |
| Travel Y-axis | 660 mm |
| Travel Z-axis | 600 mm |
| Spindle speed | 0 - 8000 /min. |
| Number of driven axes | 4 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle taper | BT 40 . |
| Max. load of table | 1350 kg |
| Rapid feed | 30 m/min |
| Number of positions in magazine | 32 |
| Total input | 46 kVA |
| Main motor power | 16,4 kW |
| Space of machine | 3970 x 2520 x 2850 mm |
| Machine weight | 9300 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good condition and under power. Testing is possible. Probe included in the price.
The Hardinge VMC 1500P3 vertical machining center with a Fanuc control system represents a powerful solution for precision milling and drilling of large workpieces. The four-axis design, combined with high-pressure through-spindle cooling, significantly increases efficiency during demanding machining operations and extends tool life. Thanks to its rigid construction and reliable spindle, this CNC machine is an ideal choice for engineering facilities requiring stability, high table load capacity, and precise results in both mass and prototype production.
| YOM: | 2025 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 620 |
| Clamping area of table | 1300 x 600 mm |
| Travel X-axis | 1000 mm |
| Travel Y-axis | 600 mm |
| Travel Z-axis | 660 mm |
| Spindle speed | 0 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Machine dimensions l x w x h | š3000 (včetně van) x d2700 x v2940mm mm |
| Machine weight | 5500 kg |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| YOM: | 2005 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Clamping area of table | 600x1000 mm |
| Travel X-axis | 630 mm |
| Travel Y-axis | 560 mm |
| Travel Z-axis | 560 mm |
| Spindle speed | 0 - 12000 /min. |
| Number of driven axes | 5 |
| Cooling through spindle | YES |
| Spindle taper | HSK 63 . |
| Table diameter | 600 mm |
| Number of positions in magazine | 24 |
| Main motor power | 15/10 kW |
| Max. weight of workpiece | 500 kg |
| Machine weight | 7500 kg |
| Machine dimensions l x w x h | cca 3000x2880x2340 (přepravní výška) mm |
| YOM: | 2024 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 620 |
| Clamping area of table | 1300 x 600 mm |
| Travel X-axis | 1000 mm |
| Travel Y-axis | 600 mm |
| Travel Z-axis | 660 mm |
| Spindle speed | 0 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Machine dimensions l x w x h | 2700 x 3000 x 2940 mm |
| Machine weight | 5500 kg |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| YOM: | 2011 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Clamping area of table | 1300 x 600 mm |
| Travel X-axis | 1016 mm |
| Travel Y-axis | 610 mm |
| Travel Z-axis | 710 mm |
| Spindle speed | 0 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| Machine weight | 5500 kg |
| YOM: | 2022 |
| Control system | YES |
| Control system Haas | |
| Clamping area of table | 500 mm |
| Travel X-axis | 762 mm |
| Travel Y-axis | 508 mm |
| Travel Z-axis | 508 mm |
| Spindle speed | 0 - 8100 /min. |
| Number of driven axes | 5 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 30+1 |
| Axis B | -35/120 ° |
| Axis C | 360 ° |
| Max. load of table | 300 kg |
| Max. torque of spindle | 122 Nm |
| Machine weight | 6463 kg |