| Control system Haas | |
| Clamping area of table | 914x457 mm |
| Travel X-axis | 762 mm |
| Travel Y-axis | 508 mm |
| Travel Z-axis | 508 mm |
| Spindle speed | 0 - 12000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 30+1 |
| Max. weight of workpiece | 680 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 2690x2570x2970 mm |
| Machine weight | 3539 kg |
Subject to change of technical parameters.
This CNC machining center is optimized for high-precision milling of aluminum and soft materials. Previously used in the manufacture of sensors and detection systems, the machine is in excellent condition and can be inspected under power. It features integrated tool and workpiece probes, 20-bar through-spindle cooling, and a chip conveyor. A well-maintained unit, it represents a reliable choice for immediate integration into demanding production lines.
| YOM: | 2025 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 620 |
| Clamping area of table | 1300 x 600 mm |
| Travel X-axis | 1000 mm |
| Travel Y-axis | 600 mm |
| Travel Z-axis | 660 mm |
| Spindle speed | 0 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Machine dimensions l x w x h | š3000 (včetně van) x d2700 x v2940mm mm |
| Machine weight | 5500 kg |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| YOM: | 2005 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Clamping area of table | 600x1000 mm |
| Travel X-axis | 630 mm |
| Travel Y-axis | 560 mm |
| Travel Z-axis | 560 mm |
| Spindle speed | 0 - 12000 /min. |
| Number of driven axes | 5 |
| Cooling through spindle | YES |
| Spindle taper | HSK 63 . |
| Table diameter | 600 mm |
| Number of positions in magazine | 24 |
| Main motor power | 15/10 kW |
| Max. weight of workpiece | 500 kg |
| Machine weight | 7500 kg |
| Machine dimensions l x w x h | cca 3000x2880x2340 (přepravní výška) mm |
| YOM: | 2024 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 620 |
| Clamping area of table | 1300 x 600 mm |
| Travel X-axis | 1000 mm |
| Travel Y-axis | 600 mm |
| Travel Z-axis | 660 mm |
| Spindle speed | 0 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Machine dimensions l x w x h | 2700 x 3000 x 2940 mm |
| Machine weight | 5500 kg |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| YOM: | 2011 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Clamping area of table | 1300 x 600 mm |
| Travel X-axis | 1016 mm |
| Travel Y-axis | 610 mm |
| Travel Z-axis | 710 mm |
| Spindle speed | 0 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| Machine weight | 5500 kg |
| YOM: | 2022 |
| Control system | YES |
| Control system Haas | |
| Clamping area of table | 500 mm |
| Travel X-axis | 762 mm |
| Travel Y-axis | 508 mm |
| Travel Z-axis | 508 mm |
| Spindle speed | 0 - 8100 /min. |
| Number of driven axes | 5 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 30+1 |
| Axis B | -35/120 ° |
| Axis C | 360 ° |
| Max. load of table | 300 kg |
| Max. torque of spindle | 122 Nm |
| Machine weight | 6463 kg |