We are sorry. This product is no longer available. Below you can choose from the similar products.
Show products in the same category
| YOM: | 2011 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Clamping area of table | 1300 x 600 mm |
| Travel X-axis | 1016 mm |
| Travel Y-axis | 610 mm |
| Travel Z-axis | 710 mm |
| Spindle speed | 0 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| Machine weight | 5500 kg |
| YOM: | 2019 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | i Series |
| Clamping area of table | 1200 x 540 mm |
| Travel X-axis | 1020 mm |
| Travel Y-axis | 540 mm |
| Travel Z-axis | 530 mm |
| Spindle speed | 0 - 6000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| Machine dimensions l x w x h | 5300x 3400x 3015 mm |
| Machine weight | 7500 kg |
| YOM: | 2014 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Clamping area of table | 600 mm |
| Travel X-axis | 1000 mm |
| Travel Y-axis | 800 mm |
| Travel Z-axis | 450 mm |
| Spindle speed | 0 - 15000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Spindle taper | SK 40 . |
| Machine dimensions l x w x h | 3830x3200x3600 mm |
| Machine weight | 11500 kg |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 30 |
| YOM: | 2010 |
| Control system | YES |
| Control system Haas | |
| Clamping area of table | 914x356 mm |
| Travel X-axis | 760 mm |
| Travel Y-axis | 400 mm |
| Travel Z-axis | 500 mm |
| Spindle speed | 0 - 7000 /min. |
| Number of driven axes | 4 |
| Cooling through spindle | YES |
| Spindle taper | SK 40 . |
| Max. load of table | 680 kg |
| Space of machine | 4000 x 2720 x 2750 mm |
| Number of positions in magazine | 20 |
| Main motor power | 22,4 kW |
| YOM: | 2012 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Clamping area of table | 1035x600 mm |
| Travel X-axis | 1035 mm |
| Travel Y-axis | 560 mm |
| Travel Z-axis | 510 mm |
| Spindle speed | 0 - 8000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 26 bar |
| Spindle taper | SK 40 . |
| Number of positions in magazine | 30 |
| Main motor power | 13 kW |
| Machine weight | 4100 kg |
| Space of machine | 6050X4550X2800 mm |
| Max. load of table | 1000 kg |
| YOM: | 0 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 810 |
| Clamping area of table | 1200 x 560 mm |
| Travel X-axis | 1035 mm |
| Travel Y-axis | 560 mm |
| Travel Z-axis | 510 mm |
| Spindle speed | 20 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | NO |
| Spindle taper | SK 40 . |
| Machine dimensions l x w x h | 2820x3210x2700 mm |
| Machine weight | 5500 kg |
| YOM: | 2005 |
| Control system | YES |
| Control system Haas | |
| Clamping area of table | 914 x 356 mm |
| Travel X-axis | 762 mm |
| Travel Y-axis | 406 mm |
| Travel Z-axis | 508 mm |
| Spindle speed | 0 - 7500 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | NO |
| Spindle taper | SK 40 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 20 |
| Machine weight | 3500 kg |
| Max. load of table | 1361 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 2600x2500x2600 mm |
| YOM: | 2007 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Clamping area of table | 2440x600 mm |
| Travel X-axis | 1760 mm |
| Travel Y-axis | 600 mm |
| Travel Z-axis | 800 mm |
| Spindle speed | 3 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 5 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 30 bar |
| Spindle taper | SK 40 . |
| Rapid feed | X,Y,Z 40/40/30 m/min |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 72 |
| YOM: | 2003 |
| Control system | YES |
| Travel X-axis | 1440 mm |
| Travel Y-axis | 600 mm |
| Travel Z-axis | 500 mm |
| Clamping area of table | 1650 x 600 mm |
| YOM: | 2022 |
| Control system | YES |
| Control system Haas | NGC |
| Clamping area of table | 3048 x 711 mm |
| Travel X-axis | 3048 mm |
| Travel Y-axis | 1016 mm |
| Travel Z-axis | 762 mm |
| Spindle speed | 0 - 7500 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 21 bar |
| Spindle taper | ISO 50 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 30 |
| YOM: | 2008 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Clamping area of table | 500x380 mm |
| Travel X-axis | 500 mm |
| Travel Y-axis | 450 mm |
| Travel Z-axis | 400 mm |
| Spindle speed | 20 - 18000 /min. |
| Number of driven axes | 5 |
| Cooling through spindle | YES |
| Spindle taper | SK 40 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 30 |
| Rapid feed | 80/50/50 m/min |
| Machine dimensions l x w x h | 3054 x 2187 x 2561 mm |
| Machine weight | 7000 kg |
| YOM: | 2004 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Clamping area of table | 500 x 1100 mm |
| Travel X-axis | 1000 mm |
| Travel Y-axis | 500 mm |
| Travel Z-axis | 495 mm |
| Spindle speed | 0 - 9000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | NO |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Number of positions in magazine | 32 |
| Machine dimensions l x w x h | 3170 x 2750 x 2720 mm |
| Machine weight | 6000 kg |