| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| 630 | |
| Travel X-axis | 26 in |
| 600 | |
| 500 | |
| 0 - 18000 | |
| Number of driven axes | 5 |
| YES | |
| 80 | |
| HSK-A63 | |
| YES | |
| 32 | |
| Axis A | +30/-115 ° |
| Axis C | 0,001 ° |
| 9500 |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good technical condition.
Accessories: workpiece and tool probe.
This Hermle C 30 U Dynamic 5-axis vertical machining center represents a high-end solution for high-precision, dynamic milling of complex workpieces. Thanks to its rigid construction and advanced kinematics, it is ideal for demanding toolrooms and series production where maximum accuracy and efficiency in multi-sided machining with a single setup are required. The machine features a powerful spindle and a modern Heidenhain control system, ensuring smooth production processes and excellent surface quality of the finished parts.
| YOM: | 2025 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 620 |
| 1300 x 600 | |
| Travel X-axis | 1000 mm |
| 600 | |
| 660 | |
| 0 - 10000 | |
| Number of driven axes | 3 |
| YES | |
| 20 | |
| ISO 40 | |
| Machine dimensions l x w x h | š3000 (včetně van) x d2700 x v2940mm mm |
| 5500 | |
| YES | |
| 24 |
| YOM: | 2005 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| 600x1000 | |
| Travel X-axis | 630 mm |
| 560 | |
| 560 | |
| 0 - 12000 | |
| Number of driven axes | 5 |
| YES | |
| HSK 63 | |
| 600 | |
| 24 | |
| Main motor power | 15/10 kW |
| Max. weight of workpiece | 500 kg |
| 7500 | |
| Machine dimensions l x w x h | cca 3000x2880x2340 (přepravní výška) mm |
| YOM: | 2024 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 620 |
| 1300 x 600 | |
| Travel X-axis | 1000 mm |
| 600 | |
| 660 | |
| 0 - 10000 | |
| Number of driven axes | 3 |
| YES | |
| 20 | |
| ISO 40 | |
| Machine dimensions l x w x h | 2700 x 3000 x 2940 mm |
| 5500 | |
| YES | |
| 24 |
| YOM: | 2011 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| 1300 x 600 | |
| Travel X-axis | 1016 mm |
| 610 | |
| 710 | |
| 0 - 10000 | |
| Number of driven axes | 3 |
| YES | |
| ISO 40 | |
| YES | |
| 24 | |
| 5500 |
| YOM: | 2022 |
| Control system | YES |
| Control system Haas | |
| 500 | |
| Travel X-axis | 762 mm |
| 508 | |
| 508 | |
| 0 - 8100 | |
| Number of driven axes | 5 |
| YES | |
| 20 | |
| ISO 40 | |
| YES | |
| 30+1 | |
| -35/120 | |
| Axis C | 360 ° |
| 300 | |
| 122 | |
| 6463 |