| Control system Mitsubishi | |
| Clamping area of table | 1300 x 610 mm |
| Travel X-axis | 1140 mm |
| Travel Y-axis | 610 mm |
| Travel Z-axis | 810 mm |
| Spindle speed | 1 - 15000 /min. |
| Number of driven axes | 5 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good condition; testing is possible.
The Pinnacle BX 300 A vertical machining center represents a high-performance five-axis solution for precise and complex milling operations. Thanks to its rigid construction and advanced Mitsubishi control system, it is ideal for producing geometrically demanding parts and molds where maximum precision and machining efficiency are required. The machine combines a high-speed spindle with internal cooling, ensuring optimal cutting conditions, extending tool life, and increasing the overall productivity of your engineering production.
| YOM: | 2025 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 620 |
| Clamping area of table | 1300 x 600 mm |
| Travel X-axis | 1000 mm |
| Travel Y-axis | 600 mm |
| Travel Z-axis | 660 mm |
| Spindle speed | 0 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Machine dimensions l x w x h | š3000 (včetně van) x d2700 x v2940mm mm |
| Machine weight | 5500 kg |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| YOM: | 2005 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Clamping area of table | 600x1000 mm |
| Travel X-axis | 630 mm |
| Travel Y-axis | 560 mm |
| Travel Z-axis | 560 mm |
| Spindle speed | 0 - 12000 /min. |
| Number of driven axes | 5 |
| Cooling through spindle | YES |
| Spindle taper | HSK 63 . |
| Table diameter | 600 mm |
| Number of positions in magazine | 24 |
| Main motor power | 15/10 kW |
| Max. weight of workpiece | 500 kg |
| Machine weight | 7500 kg |
| Machine dimensions l x w x h | cca 3000x2880x2340 (přepravní výška) mm |
| YOM: | 2024 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 620 |
| Clamping area of table | 1300 x 600 mm |
| Travel X-axis | 1000 mm |
| Travel Y-axis | 600 mm |
| Travel Z-axis | 660 mm |
| Spindle speed | 0 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Machine dimensions l x w x h | 2700 x 3000 x 2940 mm |
| Machine weight | 5500 kg |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| YOM: | 2011 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | TNC 530 |
| Clamping area of table | 1300 x 600 mm |
| Travel X-axis | 1016 mm |
| Travel Y-axis | 610 mm |
| Travel Z-axis | 710 mm |
| Spindle speed | 0 - 10000 /min. |
| Number of driven axes | 3 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 24 |
| Machine weight | 5500 kg |
| YOM: | 2022 |
| Control system | YES |
| Control system Haas | |
| Clamping area of table | 500 mm |
| Travel X-axis | 762 mm |
| Travel Y-axis | 508 mm |
| Travel Z-axis | 508 mm |
| Spindle speed | 0 - 8100 /min. |
| Number of driven axes | 5 |
| Cooling through spindle | YES |
| Pressure of cooling | 20 bar |
| Spindle taper | ISO 40 . |
| Tool magazine | YES |
| Number of positions in magazine | 30+1 |
| Axis B | -35/120 ° |
| Axis C | 360 ° |
| Max. load of table | 300 kg |
| Max. torque of spindle | 122 Nm |
| Machine weight | 6463 kg |