| Control system Heidenhain | CNC Pilot 4290 |
| Turn table diameter | 27.2 in |
| Turning lenght | 24 in |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | YES |
| Travel Y-axis (lathe) | 0 - 1.6 in |
| Counterspindle | YES |
| Spindle bore | 3.16 in |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12/12 |
| Bar loader | NO |
| Travel X-axis | 7.4 in |
| Travel Z-axis | 25.4 in |
| Spindle speed | 0 - 5000 /min. |
| Main motor power | 25 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 195.6 x 97.6 x 83.2 in |
| Machine weight | 6500 kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in very good condition, connected, and available for testing.
This used CNC lathe, the Gildemeister CTX 420 linear, represents a high-performance and precise solution for complex rotational machining. Thanks to its slant bed and integrated Y-axis, it can handle demanding milling and turning operations in a single setup. The configuration with a counter-spindle and live tooling significantly shortens production cycles and maximizes work efficiency. The reliable Heidenhain CNC Pilot control system ensures comfortable and precise machine operation, making it an ideal choice for both series and batch/piece engineering production.
| YOM: | 2005 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Turn table diameter | 365 mm |
| Turning lenght | 450 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 60 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12/6 |
| Spindle speed | 0 - 6000 /min. |
| Main motor power | 12/16 kW |
| Axis C | 360 ° |
| Max. bar diameter | 60 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 4000 x 1640 x 1730 mm |
| Machine weight | 3500 kg |
| YOM: | 2009 |
| Control system | YES |
| Control system Mazatrol | MATRIX NEXUS |
| Turn table diameter | 380 mm |
| Turning lenght | 500 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 74 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12/12 |
| Bar loader | NO |
| Axis C | 0,0001 ° |
| Spindle speed | 35 - 4000 /min. |
| Speed driven tools | 25 - 4500 /min |
| Max. torque of spindle | 465 Nm |
| Rapid feed | X,Z 30/33 m/min |
| Machine weight | 5000 kg |
| Swing over bed | 675 mm |
| YOM: | 2015 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | Series 0i |
| Turn table diameter | 376 mm |
| Turning lenght | 760 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | YES |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 86 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 24/12 |
| Spindle speed | 0 - 3500 /min. |
| Swing over bed | 780 mm |
| Swing over cross slide | 630 mm |
| Speed driven tools | 0 - 5000 /min |
| Travel Y-axis | 105 mm |
| Travel X-axis | 260 mm |
| Travel Z-axis | 830 mm |
| Main motor power | 18,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 3600x1900x2170 mm |
| YOM: | 2008 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840D Sl |
| Turn table diameter | 500 mm |
| Turning lenght | 780 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | YES |
| Travel Y-axis (lathe) | 190 mm |
| Counterspindle | YES |
| Spindle bore | 73 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12 |
| Bar loader | YES |
| Spindle speed | 0 - 6000 /min. |
| Speed driven tools | 0 - 5000 /min |
| YOM: | 2011 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | 0i - TD |
| Turn table diameter | 120 mm |
| Turning lenght | 250 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 100 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12 |
| Bar loader | NO |
| Machine dimensions l x w x h | 1480x1360 mm |
| Spindle speed | 0 - 4000 /min. |