| Control system Siemens | Sinumerik 840 D |
| Turn table diameter | 14.6 in |
| Turning lenght | 18 in |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 2.4 in |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12/6 |
| Spindle speed | 0 - 6000 /min. |
| Main motor power | 12/16 kW |
| Axis C | 360 ° |
| Max. bar diameter | 2.4 in |
| Machine dimensions l x w x h | 160 x 65.6 x 69.2 in |
| Machine weight | 3500 kg |
Subject to change of technical parameters.
This multi-axis CNC lathe is a highly flexible for complex machining within precision piece-production environments. Equipped with live tooling and a C-axis, the machine is perfectly suited for complete part processing from bar stock in a single setup. It is in good technical condition and comes with a valuable accessory package, including a bar feeder and chip conveyor, which significantly enhances operational efficiency. The unit is currently powered up and available for on-site inspection, ensuring full transparency and facilitating a smooth logistics process. This lathe represents a reliable investment for businesses looking to upgrade their production capabilities with a high-quality European machine.
The machine is in good technical condition, it can be tested under power. To the machine belong power tool holders. High pressure cooling. Clock status: -connected: 51 748h - running: 29 078h
| YOM: | 2009 |
| Control system | YES |
| Control system Mazatrol | MATRIX NEXUS |
| Turn table diameter | 380 mm |
| Turning lenght | 500 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 74 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12/12 |
| Bar loader | NO |
| Axis C | 0,0001 ° |
| Spindle speed | 35 - 4000 /min. |
| Speed driven tools | 25 - 4500 /min |
| Max. torque of spindle | 465 Nm |
| Rapid feed | X,Z 30/33 m/min |
| Machine weight | 5000 kg |
| Swing over bed | 675 mm |
| YOM: | 2015 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | Series 0i |
| Turn table diameter | 376 mm |
| Turning lenght | 760 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | YES |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 86 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 24/12 |
| Spindle speed | 0 - 3500 /min. |
| Swing over bed | 780 mm |
| Swing over cross slide | 630 mm |
| Speed driven tools | 0 - 5000 /min |
| Travel Y-axis | 105 mm |
| Travel X-axis | 260 mm |
| Travel Z-axis | 830 mm |
| Main motor power | 18,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 3600x1900x2170 mm |
| YOM: | 2008 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 840D Sl |
| Turn table diameter | 500 mm |
| Turning lenght | 780 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | YES |
| Travel Y-axis (lathe) | 190 mm |
| Counterspindle | YES |
| Spindle bore | 73 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12 |
| Bar loader | YES |
| Spindle speed | 0 - 6000 /min. |
| Speed driven tools | 0 - 5000 /min |
| YOM: | 2020 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | 0i-TF |
| Turn table diameter | 235 mm |
| Turning lenght | 600 mm |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 52 mm |
| Milling head | NO |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12/12 |
| Bar loader | YES |
| Axis C | ° |
| Turret head | YES |
| Spindle speed | 0 - 4500 /min. |
| Speed driven tools | 0 - 4000 /min |
| Swing over bed | 600 mm |
| Rapid feed | X,Z 30/30 m/min |
| Travel X-axis | 188+2 mm |
| Travel Z-axis | 640 mm |
| Chuck diameter | 200 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 2880x1580x2000 mm |
| Machine weight | 4000 kg |
| YOM: | 1999 |
| Max. diameter of workpiece | 390 mm |
| Swing over bed | 700 mm |
| Distance between centres | 725 mm |
| Spindle speed | 35 - 3500 /min. |
| Spindle bore | 86 mm |
| Travel X-axis | 1:238/2:173 mm |
| Travel Z-axis | 1:650/2:650 mm |
| Turret head | YES |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 10+12 |
| X-axis rapid feed | 18000 m/min |
| Z-axis rapid feed | 24000 m/min |
| Machine weight | 7600 kg |
| Machine dimensions l x w x h | h=2100 mm |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc |