| Control system Fanuc | 18i-TB |
| Turn table diameter | 20 mm |
| 165 | |
| Sloping bed | NO |
| Y axis | YES |
| Counterspindle | YES |
| Spindle bore | 31 mm |
| NO | |
| Driven Tools | YES |
| Bar loader | YES |
| 0 - 8000 | |
| Total input | 6 kVA |
| 2550 | |
| Machine dimensions l x w x h | 2200x1200x2000 mm |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good technical condition and can be tested. Accessories: FMB Turbo 3-26 bar feeder, workpiece catcher, conveyor, reducers for small diameters, collet sets, carbide guides, drill tool collets and complete documentation in Hungarian and German languages.
| YOM: | 2005 |
| Control system | YES |
| Sinumerik 840 D | |
| Turn table diameter | 365 mm |
| 450 | |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 60 mm |
| NO | |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12/6 |
| 0 - 6000 | |
| Main motor power | 12/16 kW |
| Axis C | 360 ° |
| 60 | |
| Machine dimensions l x w x h | 4000 x 1640 x 1730 mm |
| 3500 |
| YOM: | 2009 |
| Control system | YES |
| MATRIX NEXUS | |
| Turn table diameter | 380 mm |
| 500 | |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 74 mm |
| NO | |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12/12 |
| Bar loader | NO |
| Axis C | 0,0001 ° |
| 35 - 4000 | |
| 25 - 4500 | |
| 465 | |
| Rapid feed | X,Z 30/33 m/min |
| 5000 | |
| Swing over bed | 675 mm |
| YOM: | 2015 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | Series 0i |
| Turn table diameter | 376 mm |
| 760 | |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | YES |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 86 mm |
| NO | |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 24/12 |
| 0 - 3500 | |
| Swing over bed | 780 mm |
| 630 | |
| 0 - 5000 | |
| 105 | |
| Travel X-axis | 260 mm |
| 830 | |
| Main motor power | 18,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 3600x1900x2170 mm |
| YOM: | 2008 |
| Control system | YES |
| Sinumerik 840D Sl | |
| Turn table diameter | 500 mm |
| 780 | |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | YES |
| Travel Y-axis (lathe) | 190 mm |
| Counterspindle | YES |
| Spindle bore | 73 mm |
| NO | |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12 |
| Bar loader | YES |
| 0 - 6000 | |
| 0 - 5000 |
| YOM: | 2011 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | 0i - TD |
| Turn table diameter | 120 mm |
| 250 | |
| Sloping bed | YES |
| Y axis | NO |
| Counterspindle | NO |
| Spindle bore | 100 mm |
| NO | |
| Driven Tools | YES |
| Number of tool positions (driven) | 12 |
| Bar loader | NO |
| Machine dimensions l x w x h | 1480x1360 mm |
| 0 - 4000 |