| Sinumerik 808 D | |
| Turn table diameter | 500 mm |
| 1500 | |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | 82 mm |
| YES |
Subject to change of technical parameters.
The machine is new.
This modern CNC lathe CK 6150X1500 represents an ideal solution for precise and efficient machining of rotary workpieces in medium-scale production. Thanks to the intuitive Siemens Sinumerik 808 D control system and the integrated turret head, the machine allows for rapid tool changes and significantly reduced production times. The conventional bed design ensures high stability during operation. Manufactured in 2021, this machine is perfect for workshops seeking reliable turning technology with an emphasis on precision and user comfort.
| YOM: | 2005 |
| Control system | YES |
| Sinumerik 840 D | |
| Turn table diameter | 180 mm |
| 400 | |
| Sloping bed | YES |
| Spindle bore | 63 mm |
| YES | |
| 12 | |
| 3875 x 2122 x 2345 | |
| 7000 | |
| 10 - 3500 |
| YOM: | 2004 |
| Control system | YES |
| Turn table diameter | 200 mm |
| 300 | |
| 151 | |
| 339 | |
| 290 | |
| 20 - 6000 | |
| 4200 | |
| 7,5 | |
| Bar loader | NO |
| 2885/3865x1720x1670 | |
| 380 |
| YOM: | 2019 |
| Control system | YES |
| Sinumerik 828 D | |
| Turn table diameter | 300 mm |
| 510 | |
| Sloping bed | YES |
| Spindle bore | 65 mm |
| YES | |
| 210 | |
| 560 | |
| 0 - 4500 | |
| 2950 | |
| 2700x1700x1900 | |
| Axis C | ° |
| YOM: | 2007 |
| Control system | YES |
| MATRIX NEXUS | |
| Turn table diameter | 350 mm |
| 1021 | |
| Sloping bed | YES |
| Spindle bore | ano mm |
| NO | |
| Max. diameter of workpiece | 380 mm |
| 0 - 5000 | |
| Counterspindle | YES |
| 26 | |
| YES | |
| 12 |
| YOM: | 2008 |
| Control system | YES |
| Turn table diameter | 350 mm |
| 650 | |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | 42 mm |
| NO | |
| 3000x1700x1500 | |
| 2200 | |
| 1 - 3500 | |
| 196 |