| Turn table diameter | 50 in |
| Turning lenght | 120 in |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | 0 in |
| Turret head | NO |
| Swing over cross slide | 36 in |
| Max. weight of workpiece | 14 000 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 320 x 84 x 120 in |
| Machine weight | 16 350 kg |
Subject to change of technical parameters.
control system: Heidenhain manual plus 4110
Accessories: face plate including handles, support (lunette), raised knife head, universal chuck
Overhaul including major modernization (retrofix) on CNC control including automatic central lubrication of axes + hydraulic systems, water cooling, conductive rollers with brushes for the system of possible welding of the workpiece and complete protection against flying chips in 2010.
The machine is functional and operable. It is possible to try it under power.
With documentation, service history and documents on revisions and maintenance.
| YOM: | 1967 |
| Control system | NO |
| Turn table diameter | 1250 mm |
| Turning lenght | 3000 mm |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | 120 mm |
| Turret head | NO |
| Max. weight of workpiece | 16000 kg |
| Swing over cross slide | 1000 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 7500x2500x2100 mm |
| Machine weight | 25000 kg |
| YOM: | 2014 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | 0i Mate - MD |
| Turn table diameter | mm |
| Turning lenght | 600 mm |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | 180 mm |
| Turret head | NO |
| Max. length of workpiece | 600 mm |
| Max. diameter of workpiece | 1000 mm |
| Max. weight of workpiece | 3000 kg |
| Main motor power | 11 kW |
| Spindle speed | 2 - 160 /min. |
| Machine dimensions l x w x h | 3000x1500x1500 mm |
| Machine weight | 4000 kg |
| YOM: | 2011 |
| Control system | YES |
| Control system Heidenhain | Manual Plus 4110 |
| Turn table diameter | 820 mm |
| Turning lenght | 2000 mm |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | 128 mm |
| Turret head | NO |
| Spindle speed | 0 - 1800 /min. |
| Swing over cross slide | 530 mm |
| Swing over bed | 820 mm |
| Main motor power | 28/22 kW |
| Machine weight | 4900 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 4000x1800x1863 mm |
| YOM: | 0 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | |
| Turn table diameter | mm |
| Turning lenght | 10000 mm |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | mm |
| Turret head | NO |
| Swing over bed | 2400 mm |
| Swing over cross slide | 2020 mm |
| Distance between centres | 10200 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 16760 x 3260 mm |
| Machine weight | 60000 kg |
| YOM: | 2002 |
| Control system | YES |
| Control system ECS | 2402 |
| Turn table diameter | 815 mm |
| Turning lenght | 2000 mm |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | 137 mm |
| Turret head | NO |
| Machine weight | 5800 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 4625 x 2250 x 1795 mm |
| Travel X-axis | 450 mm |