| Control system Heidenhain | Manual Plus 4110 |
| Turn table diameter | 32.8 in |
| Turning lenght | 80 in |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | 5.12 in |
| Turret head | NO |
| Spindle speed | 0 - 1800 /min. |
| Swing over cross slide | 21.2 in |
| Swing over bed | 32.8 in |
| Main motor power | 28/22 kW |
| Machine weight | 4900 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 160 x 72 x 74.52 in |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good technical condition, with the possibility of testing under power.
The Kovosvit MAS Masturn MT 70/2000 CNC center lathe is an ideal choice for the precise and efficient machining of large rotary parts. Equipped with the Heidenhain Manual Plus control system, this versatile machine combines the advantages of conventional turning with the high productivity of CNC technology, allowing for easy programming and the small-batch production of complex workpieces. Thanks to its robust design and the reliability of the MAS brand, it is suitable for a wide range of engineering operations requiring stability and precision.
| YOM: | 1967 |
| Control system | NO |
| Turn table diameter | 1250 mm |
| Turning lenght | 3000 mm |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | 120 mm |
| Turret head | NO |
| Max. weight of workpiece | 16000 kg |
| Swing over cross slide | 1000 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 7500x2500x2100 mm |
| Machine weight | 25000 kg |
| YOM: | 2014 |
| Control system | YES |
| Control system Fanuc | 0i Mate - MD |
| Turn table diameter | mm |
| Turning lenght | 600 mm |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | 180 mm |
| Turret head | NO |
| Max. length of workpiece | 600 mm |
| Max. diameter of workpiece | 1000 mm |
| Max. weight of workpiece | 3000 kg |
| Main motor power | 11 kW |
| Spindle speed | 2 - 160 /min. |
| Machine dimensions l x w x h | 3000x1500x1500 mm |
| Machine weight | 4000 kg |
| YOM: | 0 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | |
| Turn table diameter | mm |
| Turning lenght | 10000 mm |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | mm |
| Turret head | NO |
| Swing over bed | 2400 mm |
| Swing over cross slide | 2020 mm |
| Distance between centres | 10200 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 16760 x 3260 mm |
| Machine weight | 60000 kg |
| YOM: | 2002 |
| Control system | YES |
| Control system ECS | 2402 |
| Turn table diameter | 815 mm |
| Turning lenght | 2000 mm |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | 137 mm |
| Turret head | NO |
| Machine weight | 5800 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 4625 x 2250 x 1795 mm |
| Travel X-axis | 450 mm |
| YOM: | 0 |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | 802 D si |
| Turn table diameter | 4000 mm |
| Turning lenght | 6000 mm |
| Sloping bed | NO |
| Spindle bore | mm |
| Turret head | NO |
| Face plate diameter | 3150 mm |
| Max. weight of workpiece | 25000 kg |
| Facing plate speed | 09 - 90 /min |
| Travel X-axis | 6000 mm |
| Travel Z-axis | 1500 mm |
| Main motor power | 75 kW |
| Machine weight | 62000 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 16500 x 5200 x 3100 mm |