| 630 | |
| Distance between centres | 50 in |
| Max. weight of workpiece | 5200 kg |
| 530 | |
| Main motor power | 18 kW |
| Spindle bore | 3.28 in |
Subject to change of technical parameters.
The machine is in good condition.
The set includes:
Self-centering chuck ø 400 mm
Additional set of jaws
Live center
Set of wrenches
Chip/coolant tray
Coolant pump
Work lamp
Operation and maintenance manual + mechanical and electrical schematics
Product Description:
The TOS Čelákovice SUS 63/1250 center lathe represents a robust solution for precision machining of large and heavy workpieces in both single-piece and series production. This conventional machine is ideal for demanding turning operations where high rigidity and reliability are required for machining shafts and flange components. Thanks to its construction and spindle power, it ensures efficient material removal and stability, making it a versatile tool for general engineering and maintenance workshops.
| YOM: | 0 |
| 630 | |
| Distance between centres | 3000 mm |
| Max. weight of workpiece | kg |
| 340 | |
| Chuck diameter | 315 mm |
| Spindle bore | 72 mm |
| 10 - 1000 | |
| Main motor power | 7.5 kW |
| Control system | NO |
| YOM: | 1979 |
| 710 | |
| Distance between centres | 2000 mm |
| Max. weight of workpiece | 850 kg |
| 420 | |
| 10 - 1000 | |
| Main motor power | 7,5 kW |
| 3000 | |
| Machine dimensions l x w x h | 4000x1440x1560 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 1994 |
| 630 | |
| Distance between centres | 2000 mm |
| Max. weight of workpiece | kg |
| 340 | |
| Main motor power | 7.5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 4000 x 1400 x 1520 mm |
| 2960 | |
| Control system | NO |
| YOM: | 1978 |
| 710 | |
| Max. length of workpiece | 4000 mm |
| 420 | |
| 90 - 1000 | |
| Machine dimensions l x w x h | 6000x1440x1560 mm |
| 3500 | |
| Control system | NO |
| YOM: | 2005 |
| 500 | |
| Distance between centres | 2000 mm |
| Max. weight of workpiece | 300 kg |
| 270 | |
| Spindle bore | 52 mm |
| 22 - 2000 | |
| Main motor power | 5,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 3640x1100x1580 mm |
| 1940 | |
| Control system | NO |