| Swing over bed | 500 mm |
| Distance between centres | 2000 mm |
| Max. weight of workpiece | kg |
| Swing over cross slide | 270 mm |
| Main motor power | 5,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 1100 x 3575 mm |
| Machine weight | 1845 kg |
Subject to change of technical parameters.
3-jaw chuck ,
independent 4-jaw chuck ,
steady and quick change toolholder
The TOS SN 50 B universal center lathe is a highly reliable machine designed for efficient turning of external and internal surfaces on larger workpieces. Thanks to its rigid construction and wide speed range, it is an ideal choice for maintenance workshops and demanding piece production where high precision and flexibility in machining shafts and flanges are required. The main benefit for the user is intuitive operation, long service life, and the ability to perform a wide range of threading operations with maximum stability.
| YOM: | 0 |
| Swing over bed | 630 mm |
| Distance between centres | 3000 mm |
| Max. weight of workpiece | kg |
| Swing over cross slide | 340 mm |
| Chuck diameter | 315 mm |
| Spindle bore | 72 mm |
| Spindle speed | 10 - 1000 /min. |
| Main motor power | 7.5 kW |
| Control system | NO |
| YOM: | 2005 |
| Swing over bed | 500 mm |
| Distance between centres | 2000 mm |
| Max. weight of workpiece | 300 kg |
| Swing over cross slide | 270 mm |
| Spindle bore | 52 mm |
| Spindle speed | 22 - 2000 /min. |
| Main motor power | 5,5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 3640x1100x1580 mm |
| Machine weight | 1940 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 1979 |
| Swing over bed | 710 mm |
| Distance between centres | 2000 mm |
| Max. weight of workpiece | 850 kg |
| Swing over cross slide | 420 mm |
| Spindle speed | 10 - 1000 /min. |
| Main motor power | 7,5 kW |
| Machine weight | 3000 kg |
| Machine dimensions l x w x h | 4000x1440x1560 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 1994 |
| Swing over bed | 630 mm |
| Distance between centres | 2000 mm |
| Max. weight of workpiece | kg |
| Swing over cross slide | 340 mm |
| Main motor power | 7.5 kW |
| Machine dimensions l x w x h | 4000 x 1400 x 1520 mm |
| Machine weight | 2960 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 1978 |
| Swing over bed | 710 mm |
| Max. length of workpiece | 4000 mm |
| Swing over cross slide | 420 mm |
| Spindle speed | 90 - 1000 /min. |
| Machine dimensions l x w x h | 6000x1440x1560 mm |
| Machine weight | 3500 kg |
| Control system | NO |