| Swing over bed | 900 mm |
| Distance between centres | 4000 mm |
| Max. weight of workpiece | kg |
Subject to change of technical parameters.
The machine is available for testing.
The Poreba TR 90/4000 conventional center lathe represents a robust solution for the precise and efficient machining of large shafts and heavy rotating components. Thanks to its rigid construction and significant swing over bed, the machine is ideal for demanding roughing and finishing operations in heavy engineering. The TR 90 model excels in durability and high stability when working with bulky workpieces, guaranteeing users reliable performance and high productivity even when processing extra-long parts.
| YOM: | 0 |
| Swing over bed | 840 mm |
| Distance between centres | 2750 mm |
| Max. weight of workpiece | 6000 kg |
| Swing over cross slide | 530 mm |
| Spindle bore | 82 mm |
| Spindle speed | 7 - 900 /min. |
| Control system | NO |
| YOM: | 1966 |
| Swing over bed | 3000 mm |
| Distance between centres | mm |
| Max. weight of workpiece | 2500 kg |
| Control system | NO |
| YOM: | 1972 |
| Swing over bed | 1600 mm |
| Distance between centres | 10000 mm |
| Max. weight of workpiece | 28000 kg |
| Spindle speed | 0 - 355 /min. |
| Swing over cross slide | 1200 mm |
| Machine dimensions l x w x h | 12000 x 2800 x 2400 mm |
| Machine weight | 46200 kg |
| Control system | YES |
| Control system Siemens | Sinumerik 802 C |
| YOM: | 0 |
| Swing over bed | mm |
| Max. diameter of workpiece | 1400 mm |
| Turning lenght | 8000 mm |
| Control system | NO |
| YOM: | 1966 |
| Swing over bed | 1600 mm |
| Distance between centres | 3000 mm |
| Max. weight of workpiece | 1500 kg |
| Main motor power | 40 kW |
| Control system | NO |